2017 Gelin Buketi Trendleri

2017 Gelin Buketi Trendleri

Yıllar geçtikçe gelinler ve onlarla birlikte hepimiz, daha doğal olana artan bir sevgiyle bağlanıyoruz. Doğal olanın düğün trendlerindeki yansımalarını rustikleşen konseptlerde, bohem ruhlu çiçek taçlarında ve hatta nikah şekerinden çıkıp yepyeni bir form kazanan "favor" parçalarında aşama aşama hissetmeye başlayalı birkaç sene oluyor. Doğal olana bu övgü artmaya devam ettikçe, düğün organizasyonunun çok ciddi bir parçası olan çiçekler de giderek canlanıp işin merkezine taşınıyor. 

Peki 2017 yılında gelin buketleri söz konusu olduğunda trendler nerelerde geziyor?

1. Greenery Trendi
Biliyorsunuz, her sene açıklanan yılın rengi bu sene pantone üzerinde Greenery ismiyle yer alan muhteşem bir yeşil! Greenery canlandırıcı ve taze bir renk olarak pantone dünyasında yer alıyor ve en büyük özelliği ise yeni başlangıçların simgesi olması. Aynı zamanda da doğanın bahardaki durumunu, yani doğal ve yeşil halini temsil ediyor. Giderek şehirleşen yaşamlarımızda doğal olana açlığımızın fiziksel dünyadaki güzelliklerin içerisinde vücut bulmuş hali. Bu  yüzden de su götürmez bir biçimde her geçen sene doğallığı ön plana çıkaran düğünlerimizde, özellikle gelin buketlerinde yepyeni bir trendi de beraberinde getiriyor bu renk. Yeşilin ve doğalın ön planda olduğu buketler! Gelinliğiniz dantelli bir klasik de olsa, bohem ve uçuş uçuş bir model de olsa biraz doğal yeşille müthiş bir görsellik elde etmek çok kolay.  


2.  Dev Buketler:

Eskiden düğünlerde en fazla dikkat çeken detay gelinlik olarak düşünülür, bütün planlama da bu merkezin etrafında dönerdi. Şimdilerde ise gelinlik öneminden hiçbir şey kaybetmeden, sahnede gelin buketine de yer açıyor. Modada sıklıkla gördüğümüz ve giderek büyüyen "Statement Necklace" akımı,  evrimleşerek gelin buketlerinde yeni bir boyut kazanıyor. Gelin buketleri  şeklinden bağımsız olarak büyüyor ve olabildiğince farklı  sayıda dokuyu bir araya getirmeye odaklanıyor. Bu buketlerdeki çiçeklerin "az önce toplanmış hissi" özellikle rustik ve country konseptli düğünlerde tercih edilmelerini sağlıyor. Renklerin  cesurluğu veya romantikliği ise gelin olarak sizin modunuza kalıyor!


3.  Feminist ve Güçlü Pembe:

Geçtiğimiz 10 yılda kız çocuklarının rengi olarak dolabımızın gerilerine itilen pembe,  gücünü toplayıp bir adım öne çıktığı bir yıl yaşıyor 2017'de! Pembe artık feminist bir gücü temsil ediyor ve 2017 podyumlarının en gözde rengi. Kendimizi fazla "girlie" hissedip de son anda üzerimizden çıkardığıız pembeyi, bu sene kendisinden bile daha canlı renklerle kombinlemek adeta moda dünyasına olan borcumuz! Bu yüzden doğasında romantizmi doğuştan taşıyan pembenin, cesur gelinlerin buketlerine gelip yerleşmesi de kaçınılmaz. New York Fashion Week ile başlayan bu moda trendini ise kendi buketinize taşımanın en kolay yolu, soft pembeler ile güçlü ve parlak pembeleri farklı dokuların yardımıyla kombinlemek!  


4.  İpek Kurdeleler: 

Doğallık trendi 2017 ile birlikte çiçeklere olduğu kadar, gelin buketlerinin kurdelelerine de yansıdığı bir yıla girdi. Daha önce jütler ve hasır iplerle desteklenen gelin buketleri, bu sezonun başından beri batıdan gelen bir ipek rüzgarıyla hareketleniyor. Özellikle açıkhavayı tercih eden gelinlerin hem fotoğraf çekimlerinde hem de düğün törenlerinde yapmaktan memnun olacakları bir seçim; ipek kurdeleler. Hafif ve uçuşan bir malzeme olan ipek, rüzgarda dans eden kurdeleler için harika bir çözüm! Üstelik çiçeğin görsel zenginliğinde kullanılabilecek ikinci bir alan yaratan bu kurdeleleri çiçeğin rengine göre düğün pantonesiyle kombinlemek çok mümkün. Doğal renklerdeki buketinizde parlak bir kurdele ile fark yaratabilir veya çok canlı ve renkli bir buketi krem tonlarında kurdelelerle yumuşatabilirsiniz. Tabi ki bunu en iyi şekilde yapabilecek olan ise önceden anlaştığınız çiçekçiniz! O yüzden hoşunuza gidenleri söyleyip, geriye yaslanarak işi profesyonellere armağan etmeyi ihmal etmeyin.  


5. Cascade Gelin Buketleri:

Adeta çiçeklerden oluşan bir şelale hissi taşıyan bu buketlere bir de yukarıda bahsettiğimiz "dev buket" trendiyle birleşince ortaya çıkan görsellik inanılmaz! Hele bir de canlı renklerle desteklendiyse, son yılların tüm trendlerini bir araya getiren ve düğün fotoğraflarında gelinlikten bile rol çalan harika bir parçayı ellerinizin arasında tutmanız mümkün! Cascade denilen bu doğal formlu buketleri işinin ehli bir çiçekçiye yaptırmak çok önemli. Damla şeklini elde ederken, farklı dokulardan ve renklerden faydalanarak ilerlemek bir o kadar oldukça kritik çünkü aksi takdirde sadece şekil açısından doğru olan fakat bir akışı, dokusu ve rahatlığı olmayan sıkı bir buketle karşılaşmak ihtimaller arasında.   


6. Meyveler & Kokular:

Gelin buketinin tarzını ve kalitesini belirleyen şeyler arasında buketin şekli ve rengi kadar dokusu da önemli bir rol oynuyor. Yakın zamanda yükselen trendler doğrultusunda buketlerde çiçekler ve yapraklara ek olarak meyveler ve kokulu otlar da yer almaya başlıyor! Tabi ki göz doyuran renkleriyle ve minik parçalı yapılarıyla çalı meyveleri başı çekiyor. Ardından da farklı mevsimlere uygun kokularıyla akdeniz çalıları buketlerdeki yerlerini alıyor.   


Not: Gelin buketinizin stiline karar verdiyseniz, sıra çiçekçinize sormanız gereken soruları öğrenmeye gelmiş demektir. Hemen sizi şuradan  ilgili yazıma alabilirim. Siz de okurken hızınızı alamayıp soruların PDF'ini ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.