Alternatif Yılbaşı Ağacı Yapabilir Miyim?

Alternatif Yılbaşı Ağacı Yapabilir Miyim?

Bu soruyu kendinize sormanızın önde gelen sebeplerinden biri bir kedinizin olması, yılbaşı ağacından dökülen simdir yapraktır gibi şeylere darlanmanız ya da en basit şekliyle klasik formatlardan çok sıkılmanız olabilir. Şahsen ben kedimi her türlü hileyle ağaçtan uzak tutmayı bir yılbaşı sporu olarak benimsediğim için ilk gruba girmiyorum ama zaman zaman diğer iki grubun beni çektiğini söylemeliyim. 

Pinterest severler bilir, bu sorunun cevabı olabilecek pek çok farklı alternatif yolla ağacınızı ağaçsız yapmanız çok mümkün. Ama öte yandan "gerçekten" yapmaya kalkarsanız, bu Pinterest görselinin %90'ı ya bulunması günlük hayatımızda imkansız malzemeler içeriyor ya da normal ağaçtan çok daha pahalıya geliyor. O yüzden her zaman baktıklarımızın biraz daha derinine inip çok daha orijinal, aynı zamanda da kolay ve ucuz yılbaşı ağaçları için ufak bir araştırma yaptım. En kafama yatanları da aşağıda sizlerle paylaştım.

  1. Kitap Ağacı: Evdeki tozun kalbi olan eski dergileri ya da kitapları kullanıma almanın en kolay yolu bu ağaç. Alt kısımda daha fazla, yukarıya çıktıkça azalan bir şekilde kendi üçgeninizi yaratın. Üstüne isterseniz tek renk, isterseniz renk renk ışıklar yerleştirin. Oldu mu size yılbaşı ağacı? Bu kız da baya çok okuyormuş hissi de bonusu. 
  2. Eski Kağıtlardan Ağaç: Bizde o kadar kitap bulunmaz ama babamın zamanından bir tozlu edebiyat kitabı olacaktı, diyorsan yapabileceğin ağaç. Sayfaları duvarda belirleyeceğin bir yükseklikten asmaya başlaya. En tepede bir tane olacak şekilde aşağıya doğru çoğaltarak ilerle. Çift taraflı bantlar bu sırada çok yakın sırdaşların olabilir, demedi deme. Yine en sonunda bir ışıkla süsleyebilir ya da sadece tek bir yılbaşı ağacı tepe süsü ile taçlandırabilirsin. Kitaplarda olduğu gibi elektrik kablosunu saklama imkanı olmadığından dolayı burada tepe süsü daha iyi bir seçenek olacaktır.
  3. Duvara Ağaç Çizdik Ağacı: Yani bu ağaç biraz sarfedilen efor bakımından tartışmalı olabilir. Ama bazı yetenekli kişiler boya yapmayı, çizmeyi çok sevebilir. Dolayısıyla da bu onlar için gayet yapılabilir bir projeye dönüşebilir. Buradaki temel malzeme kara tahta boyası. Bir sürü boya markasının bu yeni boyadan çıkartması, son dönemdeki trendin bir sonucu aslında. Bu boyalarla evin salonunda bir duvarı boyayıp orayı da güzel bir şekilde yılbaşı ağacı ile süsleyip süreç yönetebilirsiniz.
  4. Süslerden Duvar Ağacı: Bizim ağacın bacak plastikleri geçen sene kırıldı, bu sene de paramız yok diyorsanız çok uygun bir seçenek bu ağaç çeşidi. Evdeki ilgili boş duvarda kurşun kalemle hafifçe çizerek ağaç alanını belirleyin. Ardından geçen yıldan kalan ağaç süsleriyle çizdiğiniz alanın içini irili ufaklı doldurun. Burada yine boyut ve renklere dikkat ederseniz (bkz. ilgili diğer yazı) çok daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.
  5. Yeşillik Ağacı: Bu alternatif kolay ağaçların kralı adeta! Muhtemelen eve peynir alırken yapabileceğiniz bir ağaç çünkü Migros'ta filan kolayca bulabileceğiniz orta sepetteki yılbaşı ürünlerinden yararlanıyoruz. Ağaçlara sarmak için kullanılan uzun ve ağaç malzemesinden yapılma saçakları süsleri bilir misiniz? İşte onlardan 2-3 tane filan alsanız yeterli. Sonra bunları şeritler halinde keseceğiz ve yine uzundan kısaya gidecek şekilde duvarda bir üçgen formu oluşturacağız. Yine önden ufak bir kurşun kalemle işaretleme operasyonu sizi olası yamukluklardan ve yanlış uzunluklardan koruyacaktır. 

Alternatif Yılbaşı Ağaçları
Alternatif Yılbaşı Ağaçları