Anneler Günü Kısa Tarihi

Anneler Günü Kısa Tarihi

Anneler Günü'nün ne zaman nasıl başladığı dünya tarihi için farklı, biz çocuklar için farklı. Bence bize göre Anneler Günü anaokulundaki ilk elişi etkinliğinde başlıyor. Önümüze koyulan elişi kağıtları, küçük sarı makaslar dün gibi gözümün önünde... Beyaz tutkalın kokusu da burnumda...

 

Anaokulundaki ilk ve biraz da acemice maceralardan birkaç sene sonar ben bir anne dergisi yapmıştım. O yıllarda evde babamın bilgisayarının yakınında bulduğum A4'leri baştan aşağı makale ve resimlerle doldurmuş, sonar da delgeçle delip aradan bir fiyonk geçirmek suretiyle dergiyi tamamlamıştım. Bugünü gayet iyi hatırlıyorum tabi ama geçenlerde annem bu dergiyi çocukken yaptığım elişi şeylerin durduğu bir nostalji kutusundan çıkardığında yeni bir şey fark etmiş... Annem dergisinin içinde bir bölüm varmış. Bölümün adı; "Nasıl Kutlanır". İnsan hayatının iki ucunu birleştiren bir daireye dönüşmesinde annelerin payını açıkça gösteriyor insana böyle detaylar...

 

Peki bu Anneler Günü denilen şeyi kim bulmuş?

 

Amerikan İç Savaşı zamanında Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesinin ardından kutlamalarına başladığı bugün, 1914 yılında parlamentonun kararıyla ulusal bir gün olarak kutlanmaya başladı. Anneler Günü ilk başlarda iç savaş döneminde annelerin çocuklarına daha iyi bakabilmeleri için kurulmuş bir kulüp gibiydi. Burada çocuk bakımı üzerine eğitimler verilirdi. Fakat daha sonar bir markanın da desteğiyle çok daha geniş çaplı kutlamalar yapılmaya başlandı. Ardından Anna Jarvis'in kişisel olarak başlattığı mektup kampanyasıyla politik cephelerde de farkındalık arttırıldı ve zaman içerisinde önce farklı eyaletlerde, ardından da tüm ülkede kutlanmaya başladı. Bir süre sonra çiçekçiler vb. sektörler bugünün popülerliği ile birlikte büyük boyutta satışlar yapmaya başlayınca daha da ünlendi. Fakat Anna'nın bugünü kutladığı versiyonda annelere çiçek verme veya hediye alma gibi alışkanlıklar yoktu. Bu yüzden bir sonra Anna, bugünün geldiği yeni durumdan hiç hoşlanmadı ve kalan hayatında önemli olanın hediye almak değil, anneleri hatırlamak ve ziyaret etmek olduğunu anlatamaya çalıştı.


Anneler Günü ne zaman kutlanır?

Anneler Günü her sene Mayıs'ın ikinci Pazar günü kutlanır ve tabi ki tüm hazırlıklar en az bir hafta önceden başlamalıdır. Neden mi? Çünkü doğru hediyeleri bulmak zaman alır ama çok daha güzel bir partiyı hazırlamak bundan daha da uzun sürer!


Anneler Günü
Anneler Günü
Anneler Günü

Daha eskilerde de var mıymış?

 

Her ne kadar bugünkü halini Amerikan kültüründeki ilk doğuşundan alsa da Anneler Günü adlında antik yunan dönemine kadar takip edilebilen bir kutlama çeşidi. Bu dönemde "anne" tanrılar Kibele ve Rhea için yapılan büyük festivaller, tamamen anneliği onurlandırma üzerine kurgulanmıştı. Ardından özellikle İngiltere ve Avrupa'nın belirli bölgelerinde, Hristiyanlık inancının bir kısmı olarak farklı şekillerde kutlanmaya devam etti. "Mothering Sunday" denilen bugünde insanlar ailesinin ilk (anne) kilisesine giderek pazar ayinine katılırlardı. Fakat daha sonar Amerikan tarihindeki yeni yeriyle birlikte Anneler Günü tamamen seküler bir kutlama günü haline geldi.

 

Dünyadan Anneler Günü Gelenekleri

 

Her ne kadar çoğu yerde Anneler Günü çiçekler, hediyeler ve tebrik kartlarıyla kutlanıyorsa da aslında dünyanın çok da bilmediğimiz diğer köşelerinde farklı farklı gelenekler de yok değil. Bazılarında tarihler bile farklı üstelik!

 

Tayland'da Anneler Günü Ağustos ayında, ülkenin kraliçesi Sirikit'in doğum gününde kutlanıyor örneğin. Etiyopya'da ise sonbahar döneminde, anneler için düzenlenen büyük ziyafetlerle taçlandırılıyor. Japonya'daki çocuklar ise bugünü annelerinin resmini çizip bu resimleri ulusal yarışmalara sokarak kutluyorlar bugünü. Sırbistan'da Aralık ayında kutlanan bu özel gün, Fransa'da anneler için çocuklar tarafından yazılan şiirlerle, Meksika'da ise sabahları anneleri serenat yaparak uyandırma geleneğiyle devam ettiriliyor.


Ama biz buralarda nasıl kutlasak, daha yeni ne gibi güzellikler planlasak derseniz de hemen Anneler Günü partisi fikirlerimden bahsettiğim yeni yazımı şuradan  okuyabilirsiniz!