Babalar Günü: Kısa Tarihi

Babalar Günü: Kısa Tarihi

Anneler Günü'nün gölgesinde kutlanan, görece yeni bir özel gün; Babalar Günü!

 

Babalar Günü ne zaman, nasıl kutlanmaya başlamış?

Babalar Günü'nün çıkışıyla ilgili birden fazla hikaye söz konusu olsa da, nerdeyse bütün kaynakların birleştiği nokta ilk kutlamanın 1910 yılında Washington, ABD'de ilk defa yapılmış olması yönünde. Anneler Günü'nden ilham alan genç bir kadının, babalar günü kutlamayı akıl etmesiyle başlıyor her şey. Ancak uzun süre ulusal bir bayram olarak kutlanmıyor. Ta ki 58 yıl sonra, 1972 yılında Richard Nixon bugünü ulusal bir bayram ilan edene kadar.

 

Bu dönemin öncesinde biraz da reklam sektörünün etkisiyle Babalar Günü, daha çok İkinci Dünya Savaşı'nda ölen askerleri anmak amacıyla kutlanan bir bayram. Ancak Anneler Günü kadar hızlı bir şekilde ticarileşemiyor çünkü dönemin bir çiçekçisinin açıklamasına göre babalar anneler kadar duygusal bir kimlikle bağdaşmıyor ve hediye ya da çiçek almakla çok da ilgilenmiyorlar. 


 

Babalar Günü ne zaman kutlanır?

Bu sorunun cevabı araştırdıkça çoğalan bir girdaba dönüştü!

Meğer dünyanın ek çok farklı yerinde, Babalar Günü farklı günlerde kutlanıyormuş ama benim ve muhtemelen sizin haberiniz yokmuş.

Ama tabi ki Türkiye'de bizler Babalar Günü'nü Haziranın üçüncü Pazar gününde kutlayan ekibe dahiliz ve bu sene de bugün 18 Haziran tarihine denk geliyor. 

 

İşte diğer ülkelerdeki kutlama zamanlamaları;

 

Mart 14 - İran

Mart 19 - Bolivya, İtalya, Portekiz, İspanya, Honduras

Mayıs 8 - Güney Kore

Haziran İkinci Pazar - Avusturya, Ekvator, Belçika

Haziran Üçüncü Pazar - Peru, Pakistan, İngiltere, İrlanda, Japonya, Meksika, Hindistan, Filipinler ve Avrupa ülkelerinin birçoğu

Ağustos 8 - Çin, Tayvan

Ağustos 24 - Arjantin

Ağustos İkinci Pazar - Brezilya

Eylül İlk Pazar - Yeni Zelanda, Avusturalya

Eylül Yeni Ay - Nepal

Kasım İkinci Pazar - Estonya, Finlandiya, İsveç, Norveç

Aralık 5 - Tayland


 

Dünya'da Babalar Günü Gelenekleri

 

Dünya'nın çeşitli ülkelerinde Babalar Günü farklı zamanlamalarda kutlandığı gibi, gelenekler de değişebiliyor. Günün sonunda bütün amaç babaları mutlu etmek tabi ama kültürler arası farklılıklar da bence işin en göz alıcı taraflarından bir tanesi.

 

Tayland - Burada Babalar Günü, ülkenin kralının doğum gününde kutlanıyor çünkü kralın aynı zamanda milletin de babası olduğuna inanılıyor. Geleneklere göre bu özel günde herkes sarı renklerde giyiniyor ve daha maskülen bir çiçek olduğu düşünüldüğü için Cana Flower adı verilen yine çoğunlukla sarı renklerdeki bir çiçek hediye ediliyor. Ancak bu renk geleneği, geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde kralın giydiği pembe bir ceket nedeniyle artık pembe olarak uygulanmaya da başlamış.

 

Meksika - En hareketli Babalar Günü bu ülkede kutlanıyor! Ülkenin babaları bu özel günde artık geleneksel hale gelmiş olan 21km'lik bir koşu yarışına katılıyorlar. Yarış Mexico City şehrinde yapılıyor.Brezilya - Bu ülkede ise belki de Türklere en yakın kutlama çeşitlerinden biri uygulanıyor; Barbekü. Yani bildiğiniz bizim mangal. Bu özel günde bütün kutlama biçimleri et tüketimi üzerine yoğunlaşıyor. Aileler kalabalık bir şekilde barbekü yapabildikleri alanlarda Babalar Günü kutlaması yapmayı tercih ediyor.

 

Japonya - Burada ise Babalar Günü özellikle çocukların el yapımı hediyeleri ile kutlanıyor. Evde yapılan hediyeler çoğunlukla origami, özelleştirilmiş bira bardakları ve tatlılardan oluşuyor. 

 

Almanya - Alman babalar ise Meksika'ya yakın bir uygulamayla, bir araya gelerek kalabalık gruplar halinde doğada uzun yürüyüşler ve tırmanışlar yapıyorlar. Ancak tabi ki tek bir farkla! Yürüyüş sonunda mutlaka bolca birayla bugünü özelleştiriyorlar.

 

Nepal - Şu ana kadar okuduklarım arasında en enteresan geleneklerden biri Nepal'deki Babalar Günü geleneği. Burada bu özel günde, kız çocuklar alınlarını babaların ellerine dokundurarak ve erkek çocuklar da alınlarını babalarının ayaklarına dokundurarak babalarını kutluyorlar. Ardından da Gokarna Tapınağı'nda hep birlikte dua etmeye gidiyorlar.