Bavul Toplama Sanatı

Bavul Toplama Sanatı

Bavul Listesi

Yazın en keyifli yanı: Tatil. Ve tabi ki tatile gitmenin en güzel tarafı, en sevdiğiniz eşyalarınızı bir çantaya koymak ve yola çıkmak.

Bu konu başlığından " sanat" olarak bahsetmemizin tek bir sebebi var, bunun gerçek olması. Ancak tabi ki internette her gün gördüğünüz, ayakkabının içine çorap koyun gibi yer kazanma taktiklerinden bahsetmiyorum. Benim bahsettiğim bundan bir tık daha ötesiyle, yani bavula ne koyduğunuzla ilgili. 

Tatile giderken harika bir çanta yaptığımızı düşünüp, tatildeki ilk akşamımızda elbisemizin içine giyilen çamaşırları unuttuğumuzu fark etmek ya da ilgili kolyeyi evde bırakmış olmak gibi kabuslarla uğraşmamak için bazı sistemler geliştirmek şart. 

Bu yazımızda sizinle her şeyden önce mükemmel bir liste paylaşacağız. Ama bu listeyi doğru kullanabilmek için hepimizin aynı noktada olması şart, bu yüzden aşağıda adım adım bavul toplama stratejimizi bulabilirsiniz.

 1. Yatağınıız toplayın. Evet. Birazdan bu yatağı, ihtiyacımız olan tüm materyali bir araya toplamak için kullanacağız, bu yüzden temiz ve düzenli bir yüzey haline gelmesi gerekiyor.
 2. Ardından tatilinizin kaç günlük olduğunu düşünün ve oradaki her bir gün ve gece için giymeniz gerekenleri, etkilinklere göre listeleyin. Örneğin bir gece arkadaşımızın düğünündeyiz, diğer sabah doğada yürüyüşe gideceğiz vb. 
 3. Ardından bildiğiniz her bir etkinlik için zorunlu kıyafet ve malzemeleri yatağa dizmeye başlayın. Yürüyüş için spor ayakkabılar ve düğün için gece elbiseniz ile topuklularınız gibi.
 4. Etkinliklere ait eşyaların tümünü bir araya toplayın. Gece elbisesi, ayakkabısı, soğuk olursa şalınız, elbisenizin küpe ve kolyesi, saçlarınızı yapmak için maşanız ve portföyünüz bir arada olacak şekilde her bir etkinliği ve ihtiyaçların tamamını gruplayın.
 5. Tüm etkinlikleri bu şekilde dizdikten sonra, neler olacağını bilmediğiniz diğer günleri düşünün. Deniz kenarında olacağını ya da etrafta takılacağınız. Burada alacağınız eşyaları ise öncelikle gün sayısına göre belirleyin. Örneğin boştaki 3 gün için birer tişört koyduktan sonra 2 tane yedek ekleyin. Böylece üzerinize bir şey dökülürse ya da beklediğinizden fazla sıcak bir hava varsa, yedeğiniz olmuş olur.
 6. Ardından seçtiğiniz bu üstler için uygun olacak şort, pantalon, etek vb materyalleri sıralayın. Burada tabi ki kocaman bir bavul istemiyorsanız, tişört sayısını aşmamaya çalışın. Çoğunlukla bir şortu, birden fazla şeyle uydurabilirsiniz. O yüzden seçimlerinizi yaparken, tişörtlerin renklerini de göz önünde bulundurun. 
 7. Etkinlikleri ve gündüzleri hallettik. Şimdi sıra geldi, bilinmeyen gecelere. Geceleri aşağı yukarı neler yapılabileceğini düşünün. Barlara gidecekseniz, sakin yemekler yiyecekseniz ya da evde barbekü yapacaksanız bunları hesaba katmaya çalışın. Mümkünse en azından bir adet şık alternatif almaya özen gösterin. Yazlık ve sakin yerlerdeki kaçınılmaz gerçek olan arnavut kaldırımlarıyla, 12 puntoluk topuklulukların uymayacağını unutmayın. Seçimlerinizi şehre göre değil, soft yaz gecelerine göre yaptığınıza emin olun.
 8. Bundan sonraki adım, etkinlikler için gerekecek özel parçalar da dahil olmak üzere iç çamaşırı, çorap vb gereklilikleri bir grupta toplamak. Burada yine "Gün Sayısı + 2" formülünü uygulayabilirsiniz.
 9. Şimdi eşya gruplarına son bir kez daha bakın ve mücevherlerinizin yanına gidin. Küpeler, bilezikler ve seçmeniz gereken ne varsa yataktaki kıyafetleri göz önünde bulundurarak ilerleyin. Sonra bunları da bir grup olarak yerleştirin.
 10. Aynı şeyi makyaj malzemeleri, temizlik malzemeleri (şampuan, diş fırçası vb) ve saç malzemeleri (maşa,düzleştirici, fırça, köpük vb)  için de yapın.
 11. Şimdi tatilin temel konusunu hatırlayıp, buna göre yanınıza almanız gerekenleri düşünün. Örneğin bu bir yaz tatili olduğu için güneş kremi, plaj havlusu, belki bir şapka ve plaj terliği mutlaka bavulunuzda olması gerekenler arasında. Dolayısıyla ana etkinliğe göre ihtiyaçları belirleyip onları da yatağa getirin.
 12. Son olarak hepsine bakıp, ayakkabılara karar verin. Etkinlik harici günlerde rahat etmek için Birkenstock'lar, Crocs'lar, spor ayakkabılar, sandaletler vb her şey burada olmalı. Buradaki sayıyı içiniz el verdiği ölçüde az tutmaya çalışın, çünkü çantanızda en çok yer kapalayacak şeylerden biri bunlar.

Ve işte hazırsınız. Almanız gereken her şey burada ve doğru sayıda. Tabi ki en sevdiğiniz valizde ve tatile hazır bir şekilde sizi bekliyor artık!

Güzel bir tatil olsun!