Cadılar Bayramı Dekorasyonu

Cadılar Bayramı Dekorasyonu

Yarasa Şablonları

Sanırım söylememe gerek bile yok. Kişisel favorim her zaman yılbaşı süslemeleri ama dürüst olmak gerekirse Cadılar Bayramı yaratıcılığıa o kadar fazla alan tanıyor ki, seneye bu bayramın çekim gücüne çok daha fazla kapılabilirim gibi görünüyor. Herhangi bir şeyi korkutucu hale getirmek, onu güzel hale getirmekten çok daha eğlenceli oluyor tabi!

Bu yazımızda evdeki ufak tefek değişikliklerle, Cadılar Bayramı süresince misafirlerin kalbini hoplatacak bir dekorasyona sahip olmanın yollarını araştıracağız. Tabi ki bunu yaparken her zaman olduğu gibi yapılabilir ve ucuz olmalarına dikkat edeceğiz. Çünkü sonuçta hiçbirimiz Hollywood yıldızı değiliz ve Ekim aylarında evi yeniden dekore etmek için bir maaşı komple bu uğurda harcayamayız.

  1. Perili Evler: Basit kutu çalışmalarıyla başlayalım. Dilediğiniz boylardaki 2-3 karton kutuyu siyah kağıtlarla kaplayın. Bu kutular evin alt kısmını oluşturacaklar. Şimdi yine siyah kartonlardan veya kağıtlardan bu evlere sivri uçlu çatılar kesin. Çatıların alt uçlarından kutulara yapıştırın. Evin temelleri hazır. Perili ev olabilmesi içinse sadece pencereleri eksik. Şimdi dilerseniz sarı kartondan, dilerseniz beyaz kağıdı sarıya boyayacak şekilde eski tarz pencereler çizin. İrili ufaklı olsunlar ki farklı evlere ve farklı yerlere yapıştırabilelim. Sarı renkli pencereleri de ekledikten sonra, salondaki konsolun üzerinde ya da holdeki dresuar üzerinde ufak bir alanda bunları sergileyin. Bu aynı zamanda çocuğunuzla yapmak için de oldukça kolay ve keyifli bir dekorasyon çalışması.
  2. Yarasalar: Her ne kadar farklı kültürlerde başka anlamları olsa da yarasalar, batı medeniyetlerinde hep korkutucu figürler olmuş çünkü hem karanlıkta görebiliyorlar hem de yer altında yaşayabiliyorlar. O yüzden onları dekorasyonun bir parçası yaparak ortama biraz korku unsuru katabilirsiniz. Siyah kartonlarla yarasalarınızı kesin ve sonrasında da orta noktalarından ufak bir delik açıp, ipler yardımıyla yüksek noktalardan aşağı sarkıtın. Kapı girişinizi ya da yatak odasının avizesini kullanabilirsiniz örneğin. Bu arada yarasa şablonunu çıktı almaya hazır şekilde yazının üst kısmında bulabilirsiniz!
  3. Siyah Dallar: Bu dekorasyonumuz diğerlerinden birazcık  daha zor olabilir ama sadece malzemeler açısından. Burada gerekecek olan birkaç parça yamuk dal. Sitenin bahçıvanına sorabilir, apartmanın bahçesine inip düşenleri toplayabilir ya da herhangi bir dükkandan satın alabilirsiniz. Sonrasında ise siyah sprey akrilik boya kullanarak bu dalları boyayın. Dilerseniz tabi ki turuncu gibi bir cadılar bayramı rengine boyayıp, parıltılarla hareketlendirerek biraz daha elegant bir şekilde de kullanabilirsiniz. Evin çeşitli yerlerine koyacağınız süslerin yanında, biraz vahşi ve korkutucu temel öğeler kullanmak dekorasyonu zenginleştirir. O yüzden bu tarz bir doldurmayı şahsen tavsiye ederim. Boya konusunda ise benim kişisel önerim Edding'in sprey akrilikleri. Her türlü malzemeyi boyamak için uygunlar ve 25 TL civarındaki fiyatlarıyla oldukça kullanışlılar. Kırtasiyelerde bulmak mümkün. 
  4. Örümcekli Çiçekler: Of! En sevdiklerimden birisi bu. Çünkü hem çok doğal hem de iç gıcıklayıcı bir havası var. Şimdi gidip evinizin dekorasyonun uygun bir vazo dolusu gül alıyorsunuz. Tercihen beyaz ya da turuncu oldukça iyi duracaktır. Sonra da bir oyuncakçıdan ya da herşeyi satan çılgıncasına ucuz dükkanlardan bir kutu plastik örümcek/böcek alıyorsunuz. Vazoya yerleştirip evin en hoş yerine koyduğunuz çiçeklerinizi bu böceklerle kaplıyorsunuz. Bakanın yüreğini ağzına getiriyorsunuz. Böcekleri yapıştırmak için silicon kullanabilirsiniz ancak çok büyük ya da agar böcekler almamaya dikkat edin ki çiçekleriniz onları taşıyabilsin.
  5. Şekerleme Barı: Bence diğer tüm seçeneklerin arasında en rahat yapılacak olanı bu seçenek. Evet korkutucu değil ama en azından evinize gelen gidenlerle ve çocuklarıyla hoş bir gelenek başlatabilirsiniz. Markete gidip turuncu, beyaz ve parlak sarı renkteki tüm jelibon ve şekerlemelerden satın alın. Sonrasında da eğer her türlü jelibonun olduğu bir dükkandaysanız, özellikle yılanlar, parmaklar veya garip şekilli diğer şekerlemelerden toplayın. Evde uygun bir alanda cam kaselerde ya da kavanozlarda bu şekerleri düzenleyin. Dilerseniz etrafına bir iki korkutucu dekorasyon yapın ve misafirlere şeker ikram edin! Ufak boylu kese kağıdı paketlerinden yakınlarda bulundurursanız, misafirlere evden giderken şekerlerini yanlarında götürme şansı da vermiş olursunuz.

6.   Zehirli İksirler: Veee.. Tabi ki ben en çok cezbeden seçenek! Zehirli İksir sergileme alanı, bence en zekice Cadılar Bayramı dekorasyonlarından birisi. Öncelikle farklı boylarda şişe ve kavanozlara ihtiyacımız var. Cam olmaları da önemli. İçlerini suyla doldurup yeşil gıda boyasıyla pis bir göl suyuna benzeyene kadar çalışabilirsiniz ya da biraz zeytinyağı ve yeşil renkli bulaşık deterjanı gibi alternatifleri suyla karıştırabilirsiniz. Önemli olan pis bir yeşil sıvıya sahip olmak. Ardından bahçeden toplayacağınız kapalı tohumlu dallar, yapraklar ya da yosun benzeri yeşilliklerle bu suya biraz hareket katın. Şahsen ben deniz börülcesinin tipi gereği oldukça iyi durduğunuz düşünüyorum. Dilerseniz oyuncak bir kurbağa da iş görür. Anlayacağınız yaratıcılığınızı kullanın ve kavanozları iksirlerle doldurun!

7.  Elegant Balkabakları: Bizim evde öyle korkutucu şeyler filan olmaz, ayrıca duruşumu da asla bozamam diyenler! Bu öneri sizin için geliyor. Sadece içinde bulunduğunuz sezona ait hoş bir masa süsü ya da dekoratif ayrıntı istiyorsanız, en yakın MacroCenter'dan 1-2 adet balkabağı alın. Mümkünse aynı boyda olmasınlar. İrili ufaklı olmaları daha hoş duracaktır. Daha önce bahsettiğim Edding sprey akrilik boyalardan simli çeşitleri satın alın ve balkabaklarınızı simlendirin. Kurudktan sonra, hiçbir oyma işlemi yapmadan onları salondaki yemek masasında ya da hoşunuza giden bir köşede sergileyin. Dilerseniz altlarında hoş bir sehpa tekstilini hafif döndürerek yerleştirebilir ya da etrafına dallarla, yapraklarla biraz sonbahar havası verebilirsiniz.