Christmas Village (Noel Kasabası) Geleneği

Christmas Village (Noel Kasabası) Geleneği

Bu gelenek oldukça eski ve oldukça detaylı, bu yüzden kendi ayrı yazısını hak ediyordu :)

Temelde bu Noel kasabaları, küçük küçük evlerle kurulan miyatür sergiler diyebiliriz. Özellikle Protestan kilisesinin bir alt kolunda başlayıp, şimdi pek çok kişinin noel zamanı yaptığı bir çeşit dekorasyon. Bu minyatür evler, saat kuleleri, kaleler vb binalar yine minyatür insan figürleriyle birlikte bir sahneyi canlandıracak şekilde yılbaşı ağacının altına yerleştiriliyor. Sonra tüm evler ışıklandırılıyor ve oldukça hoş bir görünüm elde ediliyor. İlk başta yalnızca ağaç altına yerleştirilen bu dekorasyon, şimdilerde küçük sehpaların üzerinde ya da şömine başlarında da görülmeye başlanmış.

Bu gelenek ilk başladığı yıllarda evleri ağaçlardan yontarak, ağaç yerine küçük dallar ve kayalar yerine minik taşlar kullanarak çok daha basit şekilde gerçekleştiriliyormuş. Oysa şimdi tüm dünyada pek çok üretici tek tek bu kasabalar için gerekli her malzemeyi üretiyor. Minyatür insanlar, Noel Baba figürleri, farklı mevsim konseptleri, özel seriler, ışıklar ve yedek parçalar...

Tabi ki yontma ağaç evlerden bu noktaya gelmeden önce, ilk kırılma İkinci Dünya Savaşı sonrasında Japonlar tarafından yaratılmış. Toplu miktarda üretime ilk olarak bu noktada başlanmış. Bu dönemde üretilen orjinal kasaba evleri kağıt ya da kartondan yapılıyormuş, pencereleri selofanlarla, çatıları da mikadan yapılırmış. Bahsi geçen her malzemenin ucuzluğu ise tabi ki bu kasabaların herkes tarafından alınabilmesini sağlamış. Böylece bu gelenek yayıldıkça yayılmış.. 1970'lerden itibaren de seramik ve porselen gibi daha dayanıklı malzemelerden üretilmeye başlanmış.

Christmas Village (Noel Kasabası) Geleneği
Christmas Village (Noel Kasabası) Geleneği
Christmas Village (Noel Kasabası) Geleneği

Türkiye'de ise bu sene ufak tefek hediyelik eşya dükkanlarında ortaya çıkmaya başladılar. Işıklı, hareketli, büyük ya da küçük versiyonlarıyla güzel bir dekoratif öğe olmaya adaylar. Tabi ki dilerseniz minnoş olanlarından hediye de edebilirsiniz, zira biraz boylar büyüyünce fiyatlar uçuyor. Bu yüzden bir sonraki yazım, evde kendi kendimize benzer bir dekorasyonu nasıl yapabileceğimiz üzerine olacak. Araştırmalarım devam ediyor ;)