Çiçekçinize Sormak İsteyeceğiniz 5 Soru

Çiçekçinize Sormak İsteyeceğiniz 5 Soru

Çiçekçime Sorularım Çiçek Sipariş Listem

Tabi ki gönül isterdi ki, hayalimizdeki o düğün gününe onlarca ekip ile çalışmadan, kapı kapı dolaşıp bize uygun olanı aramadan ulaşalım. Ancak özellikle de dilimizden anlayan ve bizim gibi kendini o güne adamış bir organizasyon şirketimiz yoksa, çiçekçiden başlamak üzere pek çok ekiple kendimiz konuşacağız ve içlerinden bize uygun olanı seçeceğiz demektir.  İşte bu yolda bize rehberlik edebilecek 5 soru;

1. Düğün tarihimde programınız uygun mu?

Özellikle çok revaçta bir ekip ile çalışmak istiyorsanız ve bu çalışma biçimi yalnızca bir gelin buketinden öte, mekandaki dekoratif öğeleri de içeriyorsa mutlaka sormanız gereken ilk soru. Zira ekip büyüklüğüne göre değişebilmekle beraber her ekibin kapasitesi önceden belli oluyor ve revaçtaki ekipler tabi ki diğerlerinden çok daha önce programlarını belirlemiş oluyor.

2.  Fiyatlandırmayı nasıl yapıyorsunuz?

Konuşacağınız bazı ekipler, isteklerinizi belirttikten sonar düğün gününüz için bazı sözleri vermekte zorlanıyor olabilir. Belirli çiçekler ya da teslimler konusunda, gün yaklaştığı zaman netleşeceklerini söyleyebilirler. İşte böyle bir durumda hemen yeni bir ekip arayın, çünkü son gün sizing dışınızda gelişecek her şey düğün bütçenizi bir bilinmeye doğru sürükleyebilir. Oluşabilecek son dakika masraflarından kaçınmak için mutlaka birlikte çalışacağınız ekibin size karşı net ve dürüst olduğundan emin olun. Kararları ileriye bırakmak yerine, şimdiden çiçeklerin siparişini verin ve teslimatlar konusunda garanti alın.

3.  Bakabileceğim bir portfolyonuz var mı?

Çiçeklerimizi hazırlatacağımız ekibi seçerken çoğunlukla o ekibin tarzını ve çalışmalarını daha önceden beğenmiş oluruz. Ancak eğer daha öcneden böyle bir geçmişiniz yoksa ya da sadece tavsiye üzerine bu ekiple görüşüyorsanız, mutlaka bir portfolio rica edin. Daha önce yaptıkları gelin buketlerinden örnekler, dekoratif öğeler için seçenekler görün ve kendi hayalinizdeki detayları anlatırken bu portfolyoyu da kullanarak ortak bir dil konuştuğunuzdan emin olun. Mümkünse siz de hayalinizdekileri görseller ile anlatın. Bunun için en yararlı kaynak ise tabi ki Pinterest.

Çiçekli Dekorasyon

4.  Dekorasyon konusunda da sizden hizmet alabiliyor muyuz?

Anlaşacağınız çiçekçiden ihtiyacınız olan her şeyi alabileceğinizden mutlaka emin olun. Yalnızca gelin buketinizi yaptıracaksanız bu çok problem olmayabilir ama eğer mekanda bazı dekoratif öğeleri çiçekle yapmak istiyorsanız ya da ekstra malzemelere ihtiyacınız varsa mutlaka tüm kalemleri çiçekçinizle konuşun. Tüm liste konusunda isteklerinizi net bir şekilde dile getirin. Unutmayın ki sonradan canınız sıkılacağına ilk aşamada kendinizi iyi ifade edebilmeniz çok daha önemli.

5.  Dekorasyon için kurulum desteği veriyor musunuz?

Aslında yukarıdaki maddeyle hemen hemen aynı tarz bir konudan bahsediyoruz yine.  Sipariş edeceğiniz çiçeklerin ya da çiçekten yapılma dekoratif öğelerin teslimatı, taşınması ve mekanda yerleştirilmesi gibi detayları çiçekçinizle konuştuğunuzdan emin olun. Düğün gününüzde gelinliğinizi giymeye uğraşırken, çiçeklerin sadece teslim edildiğini ve yerleştirilmediğini fark etmek istemezsiniz.


Not: Çiçekçimizle anlaştık biz aslında ama hala düğün pastası işlerine bir türlü sıra gelmedi, kimden alsak, alırken ne sorsak bilemiyoruz diyorsanız sizi hemen buradan ilgili yazıya alalım efendim.