Düğün Pastası Yaptırırken Sormak İsteyeceğiniz 8 Soru

Düğün Pastası Yaptırırken Sormak İsteyeceğiniz 8 Soru

Pasta Sorularım

Ahh.. Düğün Pastaları! Naked olanlar, kat kat olanlar, maket olanlar.. Çiçekliler, kremalılar ve kaplamalar darken insanın ağzınının suyunun akması neredeyse 5 saniyeden kısa sürüyor. Oysa ki onları yapması ne kadar büyük bir emek! Yaptırması da bu işe vakit harcamamış olan bir o kadar zorluk...

Eğer düğün için seçtiğiniz mekan, pastacınıza karar verme lüksünü size bırakıyorsa muhtemelen en şanslı gelinlerden birisiniz ve bu şansı en doğru şekilde değerlendirmeniz için tüm desteği vermeye de hazırım. Çünkü düğün pastası, ister kesme seremonisi olsun ister olmasın, düğün fotoğraflarının ve videolarının belki de en alıcı ve tatlı anlarından biri! 

Tam olarak bu yüzden, pastacınızı seçerken sormak isteyebileceğiniz 8 soruluk listeyle yardım için buradayım. Tabi soruların tam listesi yine en cici tasarımıyla hemen yukarıda, indirmeniz için size bekliyor!

1. Düğün günüm için takviminiz uygun mu?

Her firmanın ekip sayısı ve aynı gün için olası teslimat rakamları aynı büyüklükte olmayabilir veya düşündüğünüzden daha küçük bir ekiple çalışıyor olabilirsiniz. Tabi ki bu o ekibin işi daha amatör olacak değildir! O yüzden anlaşırken mutlaka düğün gününüzde teslimat yapabileceklerinden emin olun. Profesyonel ekipler sizi günlük kontenjanlarıyla ilgili olarak da uyaracaktır. Sonuçta teslim edilecek pastanın tazeliği hem onu yapanlar hem de yiyecek olanlar için aynı derecede önemli!

2. Fiyatlandırmayı nasıl yapıyorsunuz?

Kimi ekipler sadece pastanın türü ve dilim fiyatı üzerinden çalışırken, bazıları tasarıma ilişkin ekstra talepler için farklı bedeller bekleyebiliyorlar. Her şeyi konuştuktan sonar bütçe yüzünden bu ekiple çalışamayacağınızı fark etmek yerine, en baştan aklınızdaki temel hatlarıyla anlatın ve fiyatlandırma politikaları hakkında detaylı bilgi alın. Bizim önceden öngöremeyeceğimiz biçimde, bazı malzemeler diğerlerinden pahalı ya da ucuz olabiliyor. O yüzden tüm detayları öğrenmekte fayda var! Örneğin pasta üstü süsleri için ekstra bir bedel gerekecek mi? Ya da aroma veya renk farklılıkları bütçeye yansıyacak mı?

3. Bakabileceğim bir portfolyonuz var mı?

Sosyal medyada bu ekibi daha önce pek çok görmüş olmanız çok güzel ama bazı durumlarda yeterli olmayabilir. O yüzden farklı tasarımları ve lezzetleri tanıtan bir portfolyoları olup olmadığını mutlaka sorun. Böylece hem aklınızdakileri anlatırken, her iki tarafın da doğru şeyi anladığından emin olabileceğiniz bir rehber döküman da elde etmiş olursunuz.

4. Sipariş sonrasında tadımı ne zaman yapabiliyoruz?

Bazen kağıt üzerinde beğendiğiniz bir detay gerçekte hoşunuza gitmeyebilir, bu yüzden yoğun düğün planlama programınızın hangi aşamasında pastanızın lezzetini kararlaştıracağınızı baştan öğrenmek iyi olabilir. Olası bir karar değişikliği için de size biraz daha fazla vakit kalır!

5. Kişiye özel tasarımlar yapıyor musunuz yoksa bir katalogdan mı seçmem gerekiyor?

İster sevdiğiniz local bir pastaneyle çalışıyor olun isterseniz de butik bir pastacıyla, siparişinizi vermeden önce sınırlarınızın nerelerde olduğunu bilmek çok önemli. Bazen küçük ve butik gözüken bir ekip belirli malzeme ve lezzetlerin dışına çıkamayabilir veya tam tersi çok büyük ve köklü bir firma kişiye özel eklemeler yapıyor olabilir. Sormadan bilemezsiniz!

6. Depozito şartlarınız nasıl?

Düğün bütçesi kadar detaylı ve nakit akışını sürekli control etmeniz gereken bir bütçeyi yönetirken, hangi ödemeyi ne zaman yapacağınızı önden bilmek çok önemli. Özellikle de bir çok malzemenin son ödemesinin düğünden hemen önce yani en koşturmacalı günlerde yapılacağınızı düşünürsek, bu tip detayları atlamamak için önden planlı davranmakta fayda var. Ödeme politikaları sebebiyle pastanızı teslim alamamak gibi sıkıntılarla karşılaşmamak için tüm detayları doğru bir şekilde öğrendiğinizden mutlaka emin olun.

7. Teslimat için ekstra ücretler oluşacak mı?

Siz pastayı yaptırdığınız fiyata teslimatın dahil olduğunu düşünürken, pastacınız aynı fikirde olmayabilir! Bu belki de en çok atlanan noktalardan biridir. O yüzden son gün ekstra bir bedelle karşılaşmamak adına önden mutlaka sorun. Pastanın büyüklüğü ise çoğunlukla bu bedeli etkileyen bir detay olacaktır, o yüzden seçimlerinizde bunu da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

8. Pastanın servis alanında yerleşimi ve korunması konusunda da destek veriyor musunuz?

Seçtiğiniz pasta dondurma içeriyor olabilir veya mekandaki servis masasına aktarılması gerekecek olabilir. Tüm bu detayları organizasyon sorumlunuzla birlikte pastacınızla konuşmayı atlamayın. Düğün mekanlarının her zaman çok kalabalık ekiplere sahip oteller olmadığını da düşünerek, kır düğünleri ve sahil kenarındaki etkinlikler için bu tip detayları mutlaka gözden geçirin. Gerekiyorsa kiraladığınız mekandaki soğuk odanın kullanımını sağlayın ya da önceden pasta için servis ekibini bilgilendirin.

Not: Eğer ki eskiden beri sevdiğim bir pastacım vardı, siparişi verdim gitti diyorsanız ama çiçekçide işler tıkandıysa hemen ilgili yazıya alalım sizi efendim. Şuradan tek tıkla!