Düğün Videosu'nda En Tatlı Ekip: Düğme Film

Düğün Videosu'nda En Tatlı Ekip: Düğme Film

İstanbul yavaş yavaş bahara yaklaşırken, 10 günlük güneşli gün maratonunun tam ortasındaki tek yağmurlu günde buluştuk sevgili Düğme Film ekibiyle. Büşra ve Kaan. 2012 yılında bir ortaklarıyla daha beraber kurmuşlar Düğme Film’i. Ofisleri Kadıköy’de ama bu aralar baharın gelmesini beklerken çoğunlukla evden çalışıyorlar. Kedileri de onlara eşlik ediyor.

Onları Düğün Zamanı bölümümüz için mükemmel bir röportaj konusu yapan şey ise 2012’den beri düğün videosu çekiyor olmalarının yanı sıra pek çok çift gibi bu yazın sonunda onların da kendi düğünlerine hazırlanıyor olması.

Buluştuğumuz kafede cam kenarında oturmuş, bir yandan yağmurdan ıslanmadan kurtulabilmiş parçalarımızı sıcak tutmaya çalışıyor bir yandan da ufak ufak tanışmaya başlıyorduk. Sonra ne oldu, nasıl oldu anlamadan düğün sürecine ve çiftlerin başına gelenlere geliverdi sohbet. Belli ki hem onlar tanık olmuşlardı hem de düğün planlama sürecinin çok önemli bir parçasıydı bunlar... Çoktan sıralanmış sorularımı atlayıp, başladık muhabbete biz de!

Size gelen çiftler nelerle uğraşıyor bugünlerde en çok?

Kaan: Çiftlerin bu düğün planlama sürecindeki durumu aslında ailelerinin bu sürece olan maddi ya da manevi desteğinin miktarıyla çok ilgili oluyor. Ailelerin destek vermesi çiftlerden yük alma anlamında çok işe yarıyor. Ama işte bu tamamen düğününüze ne kadar kafa yorduğunuzla ilgili. Kimileri çok kafa yormuyor ve bazı şeyleri akışına bırakıyor, kimisi de her şeyini tek tek kontrol ediyor olmak istiyor. Onlar pek çok checklist tutup, her şeyi kontrol eden daha sistematik gelinler oluyor tabi.

Peki bir adım geriye dönersek, Düğme Film nasıl kuruldu? Hikayesini duyabilir miyiz sizden?

Büşra: Aslında bizim için düğün filmi çekmek, aklımızda hiç olmayan bir şeydi.  Fakat bizim bir arkadaşımız var, Ayça diye. O zamanki ortağımız Neslihan (Koyuncu) ile tanışıyorlardı. Aslında bu işe girmemize Ayça vesile oldu. “Bir müşterimiz var, organizasyonu ve çiçekleri biz yapıyoruz, video çekimini de siz yapmak ister misiniz?” dedi. O dönemde de ben yeni işten ayrılmıştım, okuldan da yeni mezun olmuştum, ne yapacağımı bilemiyordum. Kaan ise yüksek lisans tezini verecekti. İkimiz de sinema üzerine okumuştuk. Kamerayla gayet içli dışlı olduğumuz zamanlardı.

Kaan: Ama biz o zamana kadar ne düğün videosu izlemiştik ne böyle bir ilgili alanımız ya da merakımız vardı. Bizi asıl tavlayan, çok güzel bir görselliğe gidecek olmaktı çünkü söz konusu bu düğün bir kilise düğünü olmasıydı.

Büşra: İlk işimiz bu kilisedeki nikah ve sonrasında Casa Lavanda’daki düğün oldu. Şansımıza her iki mekân da görsel olarak çok güzeldi. Dolayısıyla videoların içeriği de çok tatlı oldu ve biz de çok keyif aldık. 

K: Biz bu işi yaptıktan sonra bile hala şey demiyorduk, biz işte düğün videocusu olduk, biz bu işi yapacağız gibi bir farkındalık bizde daha oturmamıştı. Biz daha çok ay ne güzel video oldu deyip arkadaşlarımıza izletiyorduk. Herkes çok beğeniyordu. Sonra biz bu videoyu Vimeo’ya koyduk, işimiz orada da dursun diye. Ardından bu vesileyle hayatımıza Yeliz Atıcı girdi. Yeliz piyasada iyi bilinen bir fotoğrafçı. Bizim videomuzu görmüştü ve video ayağında sizin gibi çok örnek yok, bir görüşelim tanışalım dedi. Ona video soruyorlarmış zaman zaman, belki birlikte çalışabiliriz dedi.

K: İşler birbirine çok yakın olunca da birbirimizi bulmuşken yakın tuttuk. O bizi önerdi, biz onu önerdik. Bir baktık ki gizli bir ekip gibi çalışıyoruz. Ben böyle bazen düşünüyorum, Düğme Film'in bugünlere gelmesine vesile olan isimler var. Bunlardan ilki Ayça (Girgin), ikincisi de Yeliz (Atıcı). Biz daha video işi yapmayı düşünmezken bizi beğenip, sektördeki eksikleri görüp bizi oralara doğru yönlendiren.

Peki şimdi ne hissediyorsunuz bu işle ilgili?

B: Bizim bu işe iş gibi bakmamamızın da sebebi, aslında insanların çokönemli bir günü olması. Hatta pek çok çift için hayatlarındaki en önemli gün bu. Böyle hani bu günü en güzel şekilde yansıtmaya çalışan bir arkadaşlarıymış gibi hissettik hep. Oraya giderken birçalışan gibi değil de, bu günü nasıl en güzel şekilde yansıtırız diye düşünüyoruz.

K: Hatta sırf bu yüzden böyle bir çalışan gibi giyinmemeye bile özen gösteriyoruz. Takım elbise giyip de üniformalı gibi gitmiyoruz. Bundan hep uzak duruyoruz, çünkü biz orada çalışan değiliz, biz ekibin bir parçasıyız. Hatta görünmemeliyiz, fazla dikkat çekmemeliyiz ki insanlar etrafımızda daha rahat olabilsinler. Dış bir göz gibi kalabilmeliyiz. Hep de buna uğraşıyoruz.


Büşra Yeşilay & Kaan Temizkan

Peki, bir çift size geldiğinde sizinle nasıl çalışıyor? Süreç nasıl ilerliyor?

B: Şöyle, ilk görüşmeyi muhtemelen mail ya da telefon yoluyla yapmış oluyoruz. Sonrasında da mutlaka bir buluşma ayarlıyoruz ve hatta seninle buluşmadan hemen önce de bunu konuşuyorduk. Hep daha önce hiç tanışmadığımız kişilerle buluşuyoruz bir yerlerde, acaba karanfil takmaya başlasak mı diye düşünüyoruz. (Gülüyoruz) İlk buluşmamızda biz gün akışını soruyoruz ve sonrasında da biz kendimizi anlatıyoruz. Yani nasıl çalışıyoruz, kaç kişi geliyoruz, sonrasında nasıl bir ürün ortaya çıkarıyoruz vb. detayları çiftle paylaşıyoruz.

K: Genelde tabi ki bir de fiyatlandırma soruluyor ve biz de teklif paketimizi paylaşıyoruz. Ancak tabi ki bir kere yüz yüze geldikten sonra, genelde birlikte çalışıyoruz çünkü masada da bir enerji oluyor ister istemez.

B: Bir de tabi ki çiftlere ne istediklerini soruyoruz. Çünkü videoda biraz şöyle olabiliyor, örneğin sadece arkadaşlarımızı görelim ve eğlenceli bir film olsun gibi bir istek geliyor. Ya da deniyor ki çift odaklı ve romantik olsun. Bunları mutlaka önden öğrenmemiz gerekiyor ancak bir de tabi ki düğünün kendisi filmi belirliyor. Yani eğlenceli bir film olsun dendiğinde bunu garanti edemiyoruz tabi ki çünkü düğünün kendisinin de öyle olması gerekiyor. Dolayısıyla önden öğrendiğimiz takdirde biz de yönlendirme şansı bulabiliyoruz düğün gününün programını.

Çiftin düğünden ne kadar zaman önce size gelmesi gerekiyor?

B: Aslında her yaz sezonu için çiftler Kasım-Aralık aylarında mail atmaya başlıyorlar. Bazı günler de ister istemez doluyor ve biz de aynı güne en fazla iki iş alabiliyoruz. O yüzden mutlaka bir 5-6 ay öncesinden anlaşmış olmak gerekiyor. Mayıs ve Eylül arası özellikle çok yoğun oluyor. Zaten dolu günlere üç beş çift daha istekle geldiğinde de çok üzülüyoruz, hiç kıyamıyoruz, keşke onlarla da çalışabilseydik diye düşünüyoruz.

Çiftlerin süreçlerine siz nasıl dahil oluyorsunuz peki?

B: İnsanlarla görüşmelerimizde ben hep detayları soruyorum, merak ediyorum. Damatlığınız nerden, gelinliğiniz nerden, organizasyon kim… Eğer bunlardan birisi henüz yoksa mutlaka yönlendirmeye de çalışıyorum çünkü biz bugüne kadar pek çok düğünün içinde yer aldığımız için artı ve eksileriyle tüm detayları öğrenmiş oluyoruz. O yüzden bir çiçek konusu olsun, taç konusu olsun mutlaka yardımcı olmaya çalışıyoruz.

K: Bir de tabi şöyle oluyor, bazen kötü örneklerle karşılaştıkça insan ister istemez iyi olanları da çiftlerin önüne getirme ihtiyacı hissediyor. Çünkü biz de o düğünü çekerken her şeyin mükemmel görünmesine önem veriyoruz. İyi bir şey çıkarsa bu çektiğimiz videoya da yansıyacağı için sürece hep destek veriyoruz.

Çekime nasıl bir ekiple geliyorsunuz?

K: Çekime iki kişi gidiyoruz. İkimizden birisi ve bir de asistanımız oluyor. Bazen eğer ki Drone çekimleri varsa üç kişi oluyoruz.

Drone düğünlerde yeni trend mi?

K: Evet, Drone ile çekimler geçen yazdan itibaren moda oldu. Çok da güzel aslında, biz başta çok ısınamamıştık. Sonra işin büyüsünü farklı şekillerde yakalayabildiğimizi fark ettik. Hele ki akıllıca kullanıldıysa…

B: Bu arada Drone ’un şöyle bir riski var, özellikle Bodrum gibi oldukça rüzgârlı yerlerde bazen çekim yapmak zor olabiliyor. Örneğin biz bir defa benzer şekilde bir seremoniyi çekemedik Drone ile. Ama bu deneyimlerimizden sonra biz de ekipmanımızı yeniledik ve en azından çok büyük ölçekli hava muhalefeti olmadığı sürece artık uçabiliyoruz. (Gülüyor)

Peki sizden filmi ne zaman alabiliyorlar?

B: Toplamda çekim yapıldıktan sonra aşağı yukarı üç ay gibi bir süre istiyoruz mutlaka. Çiftler aslında haklı olarak sabırsız oluyorlar ama biz de diyoruz ki bu video sizde hayat boyu bir hatıra olarak kalacak ve bize biraz izin verin ki hepimizin içine sinen bir iş olsun. Bir de o sırada muhtemelen sezon devam ediyor oluyor ve biz de yoğun oluyoruz tabi. Ama biz genel olarak hızlıyız bence, çünkü örneğin yurt dışında bu işlerde dönüşler minimum 6 ay ile başlıyor ve hatta bazı kişiler açık uçlu bile bırakıyor teslimi.

K: Bir de şöyle bir şey var ki, bu tip parçaları bir araya getirdiğiniz işlerde kurgu süreci zor bir süreç. Bir işi açıp çalışmaya başlıyorsunuz ve ertesi gün kaldığınız yerden devam edemiyorsunuz. Tekrar o günün ruhunu havasını yakalamanız gerekiyor. Her gün tekrar tekrar bütüne bakmanız gerekiyor. O yüzden ben kurgu yaparken sürekli başa alıp videoyu yeniden izlerken buluyorum kendimi.

Filmi çektiniz diyelim, teslim de ettiniz. Çiftler eve ne götürüyor tam olarak?

B: Çekim sonrasında çiftlerimize bir adet 8-10 dk uzunluğunda düğün belgesel filmi ve bir adet Trailer olmak üzere iki film veriyoruz. Tabi ki Instagram gibi yerlerde paylaşmak için Trailer daha ideal bir versiyon.  Bir de aslında daha önceki yıllarda yapmıyorduk ama genel istek üzerine tüm ham görüntüleri de çiftlere hediye ediyoruz.O zaman klasik soruyu sorayım, ekibi büyütmeyi düşünüyor musunuz?

K: Ekibi büyütmeyi şu an için düşünmüyoruz aslında. Yoğun sezonda daha fazla iş almak için ekibi büyütmek bir seçenek olsa da, bizim aynı günde maksimum 2 iş almamızın sebebi yanımıza asistanlarımızı da alarak, aynı gün içinde işlerden birine benim birine de Büşra'nın gidebiliyor olması. Ekibi büyütürsek işimizdeki o Düğme Film tadının değişmesi ya da kaybolması riski var bizce. 

B: İşlerimizde tutturduğumuz bu duygu bizim için çok önemli. Çiftler de bu yüzden bizimle çalışmak istiyor. O yüzden bu tadı bozmamaya gayret ediyoruz.

Peki sizin gördüğünüz kadarıyla düğün günleri genelde nasıl geçiyor? Çiftler çok geriliyor mu?

B: Ya şöyle, biz öyle çok büyük problemlere hiç şahit olmadık. Ama bir gerçek var ki o da gelinler hep çok geriliyor. Damatlarda çok nadir görüyoruz gerginliği ama gelinler hep stresli. Ve bu aslında düğün videosuna çok yansıyabilen bir şey. Biz o yüzden daha ilk görüşmeden bunları söylüyoruz çiftlere. O gün en az telefona bakanın siz olması lazım diyoruz. Çünkü fotoğrafta anlık olarak kişiyi iyi yakalamak mümkün oluyor ama videoda kişinin stresi yüzünden mutlaka okunuyor.

K: O gün sürekli bir hareket var, sürekli bir şeylerin kontrol edilmesi gerekiyor tabi. O yüzden genelde gelinler ellerinde telefonla. Biz diyoruz ki etrafınızdakilere, yakınlarınıza süreci devredin ve detaylara takılmayın.

B: Ben kaç defa gelinlik giydirdim hatırlamıyorum! (Gülüyor) Bir şeyler zamanında ilerlesin ve çiftin enerjisi düşmesin diye o kadar uğraşıyoruz ki bir bakıyoruz biz de sanki o gün için çiftin en yakın arkadaşları gibi bir şey olmuşuz. Tabi bu bizim için de süper oluyor çünkü çiftin bize ısınması lazım ki yanımızda rahat hareket etsin, o da videoya pozitif yansısın. 

K: Biz hep bunu konuşuyoruz aslında, bazı düğünler öyle bir bitiyor ki arkadaş gibi hissediyoruz sonunda ama sonrası da olmuyor. O günü o kadar keyifle geçiriyoruz ama tabi sonunda ayrılmak zorunda kalıyoruz.Size gelmeden önce çiftin neleri belirlemiş olması gerekiyor?

B: Her şeyden önce en önemlisi tarih. Çünkü o tarihimiz önceden dolduysa yapabileceğimiz hiçbir şey olmuyor. Aynı şekilde mekân da kritik bir detay çünkü o da bize ne tarz bir düğün olacağı konusunda hayal kurma şansı tanıyor.

K: Biz her zaman şunu söylüyoruz, en önemlisi çiftin ne istediğini bilmesi. Çünkü mekân vb. detaylar belli oldukça aslında bizim ya da fotoğrafçının çekeceklerinin temelleri oluşmuş oluyor. Bize bazen gelip daha önceki işlerimizden örnek gösteriyorlar ve bizimki de böyle olsun diyorlar. Aslında bu bizim elimizde olan bir şey değil. Örneğin filmdeki detaylar çok hoşunuza gittiyse, siz de mutlaka benzer detaylara dikkat edin diyoruz. Bizim için en önemli şey o günün güzel anlarını yakalamak ama eğer çift onları önceden kurgulayamazsa bize zaten çok bir seçenek kalmıyor.

Tabi bir de filmin müziği var… O nasıl seçiliyor?

B: Evet, müzik konusunda bir şey belirtmek istiyorum. Müzik bu video için en önemli faktörlerden biri. Biz o yüzden çiftlere birkaç alternatif soruyoruz. Günün sonunda videoda o müziği kullanacağız demek değil tabi ki de bu, ama o müzikler bize o çiftin zevki hakkında fikir veriyor. Çünkü biz videoyu yaptıktan sonra şarkıyı beğenmezlerse, tüm işin baştan yapılması anlamına geliyor bu. O yüzden sürecin en başında çiftin bize nasıl şeylerden hoşlandığını ifade edebilmesi çok önemli.

Bu sezon evlenecek çiftlere kaçınmalarını önereceğiniz köşeler var mı peki? Nelere önem versinler?

B: Bence en önemli şey, eğer ki bir organizasyon şirketi varsa işin içinde o kişiyi seçmek. Çünkü o kişinin sizin dilinizden çok iyi anlaması gerekiyor. Bir anlamda tüm günü o kişi belirliyor ve benim gördüğüm kadarıyla her şeye bir şekilde tolerans gösterilebiliyor ama organizasyon şirketiyle ilgili problem varsa bu asla göz ardı edilemiyor.

K: Aynı şekilde fotoğrafçı da o derece önemli bence hatta bizden bir tık bile daha önemli. Çünkü pozları o belirliyor. Bizim işimizde genelde olanı çekmeye ve doğalı yakalamaya çalışıyoruz biz. Ama fotoğrafçı bazı kareleri elde etmek için poz verdirtiyor ister istemez ve eğer ki diliniz tutmazsa o anlar çift için çok gergin oluyor.

B: Evet tüm çiftlerin bizimle konuşurken ilk söylediği şey şu oluyor, “Yalnız ben kameralardan çok geriliyorum.” Ama bizimle çalışırken insanlar bir saat sonra mutlaka rahatlamış oluyorlar ve alışıyorlar.  Ama fotoğrafçı eğer poz verdirirken uyumlu değilse, sonuçta biz bile çok uğraşıyoruz çünkü çift geriliyor ve enerji de düşüyor.

K: Bizim çiftlere sürekli tavsiye ettiğimiz şey o gün boyunca gülmeleri. Keyfini çıkarmaları. Çünkü çoğu zaman fark etmeden çok geriliyorlar.  Hep bir cep telefonu ve bir endişe oluyor görüntülerde. Birisi gelmemiş oluyor ona kızıyorlar ya da gelinin annesi bir şeyi unutmuş oluyor.

B: Ah o gelin anneleri! (Gülüşüyorlar)

K: Hep diyoruz ki her zaman bir şeyler unutuluyor, bir şeyler aksıyor ama bunlar çözülebilecek şeyler.


Not: Şimdi derseniz ki biz Düğün Videosu işini anladık, sıra geldi fotoğrafçımızı bulmaya, o zaman sizi hemen şuradan  sevgili Yeliz Atıcı'nın röportajına alalım. Bir yandan işin inceliklerini öğrenelim, bir yandan da Yeliz'in işlerine aşık olalım!