Ferahlatan Yaz İçecekleri

Ferahlatan Yaz İçecekleri

Eğer siz de benim gibi sıvı kalorilere dikkat etmekten bir hal olduysanız ama yazın sıcağında da su dışında içeçecek bir şeyler arıyorsanız, öncelikle doğru yerde olduğunuzu belirtmek isterim. Sonra da sizi aşağıdaki listeme yani sağlıklı, mümkün olduğu kadar düşük kalorili yaz içeçeceklerime doğru davet ederim. Zira hepsi çok tatlış, hepsi havuz başı için ideal.

  1. Alternatif Su: Yazın en güzel bahanesi! Bir litrelik suyunuza yarım limon dilimleyin, yalnızca 1-2 damlasını ise içine damlatın. Yıkanmış tazen nane yapraklarından ekleyin. Biraz karıştırın ve dinlenmeye bırakın. Aromasını bıraktıktan sonra, suya hoş bir tat veriyor ve tabi ki hala sağlıklı!
  2. Yoğurtlu Çilekli Mucize: 12-14 adet iyice yıkanmış ve yaprakları ya da sapları ayıklanmış çileği rondodan geçirin. Kendi suyuyla adeta marmelat gibi bir kıvama gelecektir. Ardından 2 yemek kaşığı süt ve 4 yemek kaşığı yoğurt da ekleyip çok daha az bir süre rondodan geçirin. Uzun tutarsanız fazla köpüklenecektir. Yoğurt miktarını kişi sayısına veya damak tadınıza göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. Karışımı bardaklara dökün. Köpüklü üst kısmına doğranmış çilek parçaları atabilir ya da bir çileği bardağın kenarına takabilirsiniz. Ama bence mutlaka pipet koyun, çünkü biraz kıvamlı bir içeçecek olduğundan pipetle içmesi çok daha kolay oluyor.
  3. Şeftalili Yeşil Çay: Bir rondo mucizesi daha! Bu defa öncelikle 2 litrelik kaynar suyu mümkünse karaf gibi büyük bir cam sürahiye alın ve içinde 3-4 poşetle ya da yeterli miktarda yaprakla yeşil çay demleyin. Çay demlendikten sonra poşetleri alın veya yaprakları süzün. Bu sırada 1 şeftalinin yarısını kabukları soyulmuş bir şekilde rondodan geçirin ve bu kısmı yeşil çayın içine alın ve karıştırdıktan sonra buzdolabında soğumaya bırakın. Çay soğurken şeftalinin diğer yarısını da ufak küpler halinde doğrayın. Soğuyan çayı dolaptan çıkardığınızda doğranmış şeftalileri servis bardaklarına ekleyin. Üzerierine az miktarda kahverengi şeker gezdirin ve havanınızın sopasıyla ezerek birbirlerine karıştırın. Sonrasında soğumuş çayı dökerek servis edin. Dilerseniz bir fesleğen yaprağıyla ortamı renklendirebilirsiniz de!
  4. Soğuk Kahve Alternatifi: Bu tarifin en can alıcı noktası donmuş kahve küpleri. Daha önceden demlediğiniz kahveden arta kalanları kullanabilirsiniz ya da bir kişilik bir filtre kahve yapabilirsiniz. Bu miktar buz tepsilerini doldurmanız için yeterli olacaktır. Birkaç saat öncesinde buz tespilerini kahveyle doldurup derin dondurucuya yerleştirin. Zamanı geldiğindeyse, soğuk süte çok az bir miktar suda çözündürülmüş toz şeker karıştırın. Damak tadınıza göre miktarı belirleyebilirsiniz. Süt kullanmak istemezseniz daha pahalı bir seçenek ama hindistancevizi sütü de kullanabilirsiniz. Yalnız bu versiyonda şeker eklememek daha iyi olabilir, lezzeti zaten yeterli derecede tatlı olacaktır. Son olarak sütünüze kahve buzlarını atın ve üstüne biraz krema sıkın! Şahsen ben krema yerine biraz çikolata tadı için az bir miktar Bailey's ekliyorum. Siz isterseniz fındıklı Bailey's seçeneğini de kullanabilirsiniz veya az bir miktar ezilmiş muzu süte karıştırarak biraz aroma elde edebilirsiniz. 
  5. Karpuzlu Fesleğenli Soda: Normalde çok sodyum içeren bir seçenek olduğu için günde 1 şişeden fazla içmemeye özen gösterdiğim bir içeçecek soda, zira vücutta ödem toplanmasına sebep olabiliyor. Ama bu şekilde yapınca gözüm hiçbir şey görmüyor. İhtiyacınız olan üç şey var; karpuz, sade soda ve taze fesleğen yaprakları. Öncelikle çekirdekleri ayıklamış bir dilim karpuzu rondodan geçirin. Kendi suyuyla birlikte akışkan bir hale gelene kadar bekleyin. Sonra buz tepsilerinize  bu sıvı haldeki karpuzu doldurup bir güzel dondurun. Karpuz küpleri donduktan sonra, bardaklara sodalarınızı doldurun ve içine karpuz küplerin koyun. Ben şeffaf soda ile kırmızı küplerin kontrastını seviyorum ama siz eğer lezzeti arttırmak isterseniz sıvı karpuzun bir kısmını ayırıp sodaya direkt olarak da karıştırabilirsiniz. Yıkanmış fesleğen yapraklarından 2-3 adet her bir bardağa ekleyin. Şu haliyle zaten mükemmel ama ben alkollü bir hale getirmek istiyorum derseniz biraz keyfinize göre biraz şampanya ya da cin ekleyebilirsiniz.