Hayat Kurtaran Konsept: Brunch Düğünü

Hayat Kurtaran Konsept: Brunch Düğünü

Bu Çarşamba sabahı uzun süre sonra tekrar güneş açan İstanbul'da, her zamanki kalabalık daha bir kalabalık.. Kahvemi alıp da masanın başına oturabilmem saat onu buldu resmen!

 

Ve trafikte bir yandan ister istemez yeni yazacağım blog yazısını düşünürken, büyük şehirlerde düğün yapmanın ne kadar zor olduğunu bir defa daha hatırladım. Kuaförü beğenseniz mekana uzak olur, çiçekçiye bayılsanız teslimatı elden yapmanız gerekir. Sonunda hayatımızın en özel günlerinden biri tüm duygusal içeriğini kaybederek lojistik ve bütçe kalemlerinden ibaret bir ikilem haline gelir.

 

Peki, düğün yaparken bizi bu ikilemden kurtarabilecek olan bir alternatif var mı?

 

Neyseki bu soruya benim cevabım evet! Tabi ki her çiftin bir düğünden beklentisi ve hayalleri tamamen farklı. Bu yüzden ben de sadece bir düşünce pratiği yapmak amacıyla çıkıyorum bu yola.

 

Bizi nereye mi götürecek bu yol?

Kalıpları kıran bir gündüz düğününe!

Brunch Düğünü'ne! Brunch Düğünü de neymiş?

Sizin de bildiğiniz gibi Brunch= Brekafast (kahvaltı) + Lunch (Öğle Yemeği)

Yani Türk usülü uzun ve keyifli, bol malzemeli bir pazar kahvaltısı da diyebiliriz ve bizim kahvaltılardan tek farkı hafif alkollü kokteyllerin bu etkinliğe eşlik etmesi. 

 

Klasik ve kuralları belli bir düğünü alıp, Brunch konseptiyle bir araya getirince ise en az çift kadar davetlileri de heyecanlandıran yepyeni bir bakış açısı oluşuyor bence. Yepyeni etkinlik fırsatları, catering opsiyonları ve davetlilerin de sıfırdan yaşayabileceği bir gün! 

 

Üstelik bahsettiğim lojistik ve bütçe ikileminin acılarına da oldukça iyi gelen birçok artısı var bu konseptin;

 

  1. Mekanları Daha Ucuza Kiralayın

Düğün için mekan bakmaya gitmişseniz, elbet ki konu fiyatlara gelmiştir!

Buradaki en büyük detay ise konuştuğumuz fiyatların genel olarak akşam saatlerinde gerçekleşecek düğünler için olduğunu fark etmemiş olduğumuz. Mekanlar daha fazla tercih edilen akşamlarını ve özellikle haftasonu gecelerini daha yüksek fiyatlarla sunarak talebi dengelemeyi amaçlarlar. Oysa bir Brunch düğünü yapmaya karar verirseniz, düğününüzü hem Cumartesi veya Pazar sabahında yapıp hem de oldukça uygun fiyatlardan yararlanmanız çok mümkün olur. 


 


  1. Alkollü İçecek Bütçesini Düşürün

 Brunch düğünü yaparsanız fark edecek en büyük şeylerden biri atmosferin kendisi ve etkinliğin zamanlamasının bir araya gelerek, düğün bütçesine yardımcı olacağı gerçeği. Çünkü davetlilerinizin alkolle arası nasıl olursa olsun, bir gece düğünü ve afterparty etkinliğinin tüketim davranışı gündüz yapılan bir brunc etkinliğine göre farklı olacaktır. Bu da sizin limitsiz içki menülerinden, daha uygun fiyatlı ve limitli seçeneklere geçebilmenize olanak sağlayacak.


 


  1. Doğal Güzelliklerle Dekorasyondan Tasarruf Edin

Özellikle gece ve salon düğünlerinde, dekorasyon çok ciddi bir organizasyon kalemi haline geliyor. Çirki pencereleri kapamak, tatsız giriş kapısını süslemek ve ahşap sandalyelere biraz ruh verebilmek için gerekli detaylar arttıkça artıyor. Sonra efendim siz her yere çiçek koyun demiştiniz, biz de koyduk, bu da bütçesi, deyiveriyor şirketiniz.

 

Brunch düğünü işte tam bu noktada inanılmaz bir çözüm sunuyor! Pazar kahvaltılarının en sevdiğimiz yan olan bol güneş ve açık hava, bu konseptte hiç bozulmadan düğüne de taşınırsa müthiş bir dekorasyon seçeneği kendiliğinden oluşmuş oluyor; Doğa.

Kapalı mekanları süslemeye uğraşmak yerine, çiçeklerle dolu bir bahçe veya yemyeşil bir ağaçlık bulun kendinize. Sonra da az miktarda süslemeyle mükemmel bir fona sahip olun! 
  1. Takvimleri Rahatlatın

Düğün planlarken çiftlerin en çok zorlandığı şeylerden birinin, düğünün farklı tedarikçilerini takvimleri nedeniyle bir araya toplayamamak olduğunu görüyorum her zaman. Bunun sebebi de tabi ki şehrinizdeki tüm çiftlerin aşağı yukarı aynı zamanlarda evlenmek istemesi ve bunun çok büyük bir kısmının da akşam saaatlerini tercih etmesi. Oysa haftasonu akşam saatlerinde uygun olmayan pek çok firma, gündüz saatlerinde daha müsait olabiliyor. Örneğin kuaförünüzü ele alalım. Akşam 7'deki düğün ve onun aynı gn öğleden sonra yapılacak fotoğraf çekimi için saat 14:00'de gelecek bir makyöz, aynı gün sabah gerçekleşecek bir düğün için erken saatlerde müsait olabilir. Bu gibi detaylar da istediğiniz kişilerle çalışabilme ihtimalinizi arttırır.

 

Not:  Derseniz ki biz mekana karar verdik, şimdi de davetiye aşamasına geldik; o zaman Rosie's Davetiye ile yaptığım dünya tatlısı röportaja şuradan göz atın bence!