Johnny Depp Tadında Sıcak Çikolata

Johnny Depp Tadında Sıcak Çikolata

Ben orta okul yaşlarındayken, Çikolata filmi (Johnny Depp) çıkalı çok olmamıştı. Belki hatırlarsınız, o zamanlar VCD kiralanan dükkanlar vardı. Annemle ben de her haftasonu en az 4 film kiralardık, arka arkaya izler dururduk. Bir haftasonu sıra Çikolata'ya geldi.. O güne kadar izlediğim en enteresan filmdi sanırım. Anlatımı, tadı, hissi çok başka bir filmdi.. Gerçekten bir masalı hayata geçirmek gibiydi. İnsanın içini ısıtan pek çok detayı vardı.. Ama bunlar arasında en önemlisi, çikolatayı anlatışıydı sanırım.. Daha filmi izlerken dayanamayıp ayağa fırlamış, bakkaldan ilgili malzemeleri alıp sıcak çikolata yapmıştık annemle. Tabi ki filmdeki tariften esinlenerek... 

O günden beri ben de sıcak çikolatalarımı hep bu prensibe dayanarak hazırlarım ve tabi ki bu hazırlamalarım havalar soğuyup, karlar yağıp, yılbaşı yaklaşırken pek bir artar. Filmdeki can alıcı malzeme chili, benim gibi eski kafalı gurmelere bile çok enteresan gelse de hem bulması zor hem de tadı zor bana kalırsa. Ama bence yaptığımız biz tatlının ya da yemeğin tadı, biraz da niyetlerle ve emekle şekilleniyor. O yüzden bu tariften esinlenerek, yıllar içinde alışkanlığa dönüştürdüğüm tarifimi ben de sizinle paylaşıyorum. Ki bu yılbaşına yaklaşırken (ki havalar o kadar soğudu ki kar yağdı yağacak bence) hep birlikte battaniyelerimiz altına girebilelim, yılbaşı ağacımız bir yanda, pencereden kar manzarası diğer yanda, varsa bir de kedimizi ayağımızın dibine koyarak çikolatalarımızı yudumlayalım.. Sonra bu senaryoya isterseniz Çikolata filmini ekleyip nostalji yapın.

Johnny Depp Tadında Sıcak Çikolata

Malzemeler: 
Süt
Bitter ya da sütlü çikolata (isteğe göre)
Tarçın
Chili
Portakal Kabuğu Rendesi
Bailey's (isteğe bağlı)
Krema (Sprey gibi sıkılan kutulardakinden)
Rulokat (her bardak için bir adet)
Pasta Süsü (Sprinkle)

Tarif:
  • Öncelikle işe kaç kişi için yapıyorsak, o kadar fincanlık sütü kaynatmakla başlayın. Hangi fincanı kullanacağınızı da servisteki bardaklar ile belirleyin.
  • Süt ısınmaya başladığında isterseniz benmari ile eriterek isterseniz minik parçalara bölerek hazırladığınız çikolatayı süte ekleme başlayın. Yavaş yavaş ve süte tam olarak karıştığına emin olarak eklemeye devam edin.
  • İçine ek malzemelerden istediklerinizi eklemeye başlayın. Biraz portakal kabuğu rendesi, biraz toz tarçın. Şahsen bana bunlar yeterince tatlı geldiği için bir de kahverengi şeker eklemiyorum ama ağız tadınıza göre siz ekleyebilirsiniz.
  • Malzemeler tamamen karışıp süt de artık ufak ufak kaynamaya başladıysa, ateşten alın. Bardaklara servis edin ancak ağzına kadar doldurmayın ki süslemelere yer kalsın.
  • Şimdi bardaklara az bir miktar Bailey's ekleyin ve üstlerine hazır kremayı ufak bir tepecik şekilnde olacak biçimde sıkın. Üstlerine de birer tutam pasta süsü gezdirin.
  • Bardakların içine birer adet Rulokat yerleştirin.

Afiyet olsun!