Kardan Adam: Kısa Tarihi

Kardan Adam: Kısa Tarihi

Kardanadam, özellikle benim gibi Antalya'da büyümüş bir çocuk için dünyanın en zor ulaşılan eğlencelerinden biri.. Klasik formuyla 3 toptan oluşan, zeytinden ağzı, havuçtan burnu ve kömür gözleriyle bembeyaz bir çocukluk hayali. Bu seneye kadar hiç merak etmeyi akıl edememişim, ama bu sene biraz araştırma yaptım ve kardanadamın tarihine biraz göz attım.

Kardanadam denilen eğlencenin tam başlangıç tarihi hala bilinemiyor ama eldeki belgelere göre en eski olarak ortaçağ zamanına kadar gitmek mümkün oluyor. Kardanadamın bilinen en eski kaydı, 1380 yılında yapılmış bir illüstrasyon. Bulunabilen en eski fotoğrafı ise 1853 yılında Mary Dillwyn tarafından çekilmiş. Acaba Mary, o sırada tarihi bir anı fotoğrafladığını bilse ne hissederdi?

Kardan Adam Rekorları:
Bugüne kadar yapılan en büyük kardanadam 2008 yılında Maine'de inşa edilmiş ve 37 metre yüksekliğindeymiş. Bu rekoru ikinci sırada takip eden kardanadam ise 1999 yılında yapılmış. 34 metre yüksekliğinde ve 4,8 milyon kg ağırlığındaymış.

Bir diğer rekor ise aynı anda yapılan kardanadam sayısı ile Japonya'nın Sapparo kentinde kırılmış. Japonlar toplamda 12.379 adet kardanadam yapmışlar ve bu rakam şehirdeki insan sayısından fazlaymış.

Bir Spor Olarak Kardan Adam Yapımı:
Siz de yaparken fark etmişsinizdir, insan yoruluyor! Bunun sebebii kardan adam yapımının aslında müthiş efor sarf ettiren bir aktivite olması. Bir saat süren bir kardan adam yapımı sırasında 238 kalori harcanıyor ve bu rakam aynı sürede dans etmekten veya bisiklete binmekten daha fazla!

İlk Kardan Adam Fotoğrafı - 1853
İllüstrasyon - 1867
Dünya Rekoru - 37 Metre

"Frosty the Snowman" Karakteri:
Batı kültüründeki şarkılardan tanıdığımız Frosty the Snowman karakterinin hikayesi aslında 1950'de bu isimde çıkan bir şarkı ile başlıyor. Bu şarkıda temel olarak birkaç çocuk tarafından yapılan bir kardanadamın kafasına sihirli bir şapka geçirilmesiyle önce kardanadamın canlanmasını ve sonrasında da birlikte yaşadıkları maceraları anlatır. Şarkı ilk olarak Gene Autrey tarafından çıkarılır ancak daha sonar Ella Fitzgerald'dan Jackson 5'a kadar pek çok ünlü tarafından tekrar tekrar seslendirilir.


Bu şarkının çıkışından sonar Chicago televizyon kanalı WGN, animasyon üzerine uzmanlaşmış olan  Bob Cannon'dan 3 dakikalık bir film yapmasını ister. Ardından 1969 yılında buradan esinlenerek yapılan bir çizgifilm serisiyle de artık tamamen tanınan bir karakter haline gelir. Animasyonu izlemek isteyenleri aşağıya alalım!