Kış Hediyesi: Kavanozda Sıcak Çikolata

Kış Hediyesi: Kavanozda Sıcak Çikolata

Yılbaşı geçmiş olabilir, ama kışın ortasında da tatlı hediyeler vermek için her zaman gerekli şartlar olgunlaşabilir! O zaman da Pinterest'in derinliklerinde farklı farklı pek çok seçeneği araştırdıktan sonra hepsini karıştırarak oluşturduğum bu hediye opsiyonu çok işinize yarayabilir!

Bu tarz kendin yap hediyelerdeki en büyük sorun, internette harika görünüp evde yapınca çirkin ya da ucuz durması oluyor. Tabi mutfakla ilgili bir içerikse tarifin tutmaması ve kötü olması da ihtimali de cabası.. O yüzden defalarca yanlış yollara saptıktan sonra, herkesin uygulayabileceği bir kavanozda sıcak çikolata formülü geliştirdim.

İşte detaylı tarif;

Malzemeler:
Kavanoz
İp ya da kurdele
Yılbaşı veya kış temalı süsler
Birkaç dal taze biberiye veya minik çam dalları
Hazır sıcak çikolata toz karışımı
Marshmellow
Çikolata parçaları
Mini Boy Bisküviler

Kış Hediyesi: Kavanozda Sıcak Çikolata
Kış Hediyesi: Kavanozda Sıcak Çikolata

Tarif:
  1. İlk olarak kavanoz seçiminden başlayalım. Kişi başı sıcak çikolata miktarınızın hem çok pahalıya gelmemesini sağlamak hem de yapılan hediyenin şirinliğini bozmamak adına, baharatlık boylarındaki daha minik kavanozları tercih edin. Ben kapağının güzelliği ve genel olarak camın berraklık kalitesi sebebiyle Paşabahçe'nin resimde gördüğünüz kavanozlarını kullandım. Evle ilgili herşeyi satan ucuzcularda, süpermarketlerde ya da direct züccaciye dükkanlarında bulmak mümkün.
  2. Öncelikle kaç adet hazırlayacaksanız kavanozları yıkayıp kuruduklarından emin olun ve en alta birer paket hazır sıcak çikolata karışımı ekleyin. Unutmayın, karışımını sütle yapmadan toz halinde koyuyoruz. Bu hediyenin en güzel tarafı verdiğiniz kişilerin evlerinde en sevdikleri koltuğa oturup, bir köşede karın yağışını izlerken sizin hediyenizi içebilecek olmaları.. Paketi kavanoza koyduktan sonra, elinizle sallayarak düz bir şekilde dağılmasını sağlayın. Yine son bir not olarak da, tozu direkt dökmek yerine kaşıkla dibine denk gelecek şekilde koymanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde yanlara gelirse, kavanozun içini kirli gösterecek ve tatsız bir hal alacaktır.
  3. Alt kısımdaki toz karşımın üstüne şimdi her bir kavanoza 4 adet olmak üzere marshmellow'ları dizin. Ben şahsen kalp şeklinde olan Haribo'ları kullanmayı seviyorum. Boyut olarak kavanoza tam oturuyorlar.
  4. Sonra bu katın da üzerine göz kararı bir şekilde çikolata parçalarını serpin. Önemli olan marshmellow'ların arasının dolması ve üst kısmın bisküvi yerleştirmek için düz bir zemin haline gelmesi.
  5. Son olarak mini boydaki lokmalık bisküvilerden istediğiniz bir tanesini en üste ve ortaya yerleştirin. Ben mini Çokokrem'ler tercih ediyorum genelde, çünkü hem yükseklik olarak kavanozu zorlamıyor hem de eskilerden hoş bir tat.  Evet, artık süslemeye geçmeye hazırız!
  6. Şimdi, eğer ki yılbaşı ya da kış temalı süslerinizi hazırladıysanız bir çoğunda ağaca takılmak üzere ipler olacaktır. Eğer varsa bunları çıkarmayın çünkü birazdan işimize yarayacaklar.  Şahsen ben de yeni süs almak yerine, elimde çok sayıda olan ya da bu düzenlemeye uyacağını düşündüğüm yılbaşı süslerimden seçtim. Onların iplerini kavanozun iç kısmına gelip kapağının altına sıkışabilecek şekilde yerleştirin ve süsü kavanozdan dışarı sarkıtın. Ardından kavanozun vakumlu kapağını sıkıca kapatın. Böylece süsünüz hiçbir yere bağlanmak zorunda olmadan yerleşmiş oldu!
  7. Şimdi seçtiğiniz ip ya da kurdele ile kavanozun etrafından bir tur dönüp sağlam bir düğüm atın. Şimdi ikinci bir düğüm için gereken yuvarlağı yapıp, düğümü tamamlamadan önce ufak boylarda kesilmiş biberiye ya da çam dalını bu düğümün içine yerleştirin ve düğümü tamamlayın. Kalan iple üzerine ufak bir kurdele atın. Biberiyenin ve süslerin yan yana olması için ipi gerektiği gibi ayarlayın.
  8. Evdeki uygun boyda minik poşetlerde ya da kese kağıtlarının içinde taşıyabilirsiniz. Yalnız vakumlu bile olsa kapaklarından tutmamaya özen gösterin, çünkü alt kısmın ağırlığı daha fazla olacaktır. Ufak kazalar olmasın :) 

Güzel hediyeler!! <3