Kış Temalı  Oda Kokusu Yapımı

Kış Temalı Oda Kokusu Yapımı

Ev yapımı oda kokuları, hem doğayı kirletmeyen bir yöntem olduğu için hem de kimyasal olmadığı için her zaman daha sempatik geliyor bana. Marketten aldığımız koularda sanki bir çeşit yapaylık var gibi.. Tabi ki ev yapımı oda kokularının da dezavantajı, uzun süre kullanamayacağınız şeyler olması. Ancak özel günler, misafir beklenen günler ve bunlar gibi kısa süreli durumlarda bence oldukça hoş bir alternatif olabiliyor.

Kış mevsiminde rahatlıkla bulabileceğimiz malzemelerden bir tarifim var sizin için ve ben bu tarifi aslında tamamen tesadüfle keşfettim. Bir fotoğraf çekimi için bazı meyve ve sebzeleri kuruturken çıkan müthiş kokuları saklama isteğimle başladı her şey!

Malzemeler:
2 adet Mandalina
1 adet Portakal
1 adet Greyfurt
1 adet Limon
3-5 adetTarçın Çubuğu


Kış Temalı  Oda Kokusu Yapımı
Kış Temalı  Oda Kokusu Yapımı

Tarif:
  1. Bir mutfak gurusu olmadığım için, benim tüm tariflerim pek basit biliyorsunuz :) O yüzden bu tarif için de yapmanız gereken en zorlu şey bu meyveleri ince ve düzgün dilimler haline doğramak olacak. Dilimleri elma dilimi gibi değil, tam birer yuvarlark olacakları şekilde tüm meyveyi keserek elde edeceğiz.
  2. Ardından bu dilimleri yağlı pişirme kağıdının üzerinde birbirlerine değmeyecek şekilde dizeceğiz. Aralara da toplamda3-5 adet  tarçın çubuğu koyacağız.
  3. 200 dereceye önceden ısıttığımız fırında, sulu ve taze halleri kaybolana kadar kurutacağız. Aşağı yukarı 1 saat civarında sürüyor ve sırf bu sırada bile inanılmaz kokular yükseliyor!
  4. Kurutma işlemi tamamlandıktan sonra, fırından çıkardığımız tepsiyi 10 dk kadar dilendirip meyvelerin soğuduğundan emin olalım.
  5. Sonrasında oda kokusunu içine koymak istediğiniz, tercihen yayvan ve hafif derin bir kabın içine tüm malzemeyi alın. Dilerseniz birkaç taze biberiye dalıyla süsleyerek, ekstra bir tazelik daha katabilirsiniz.
  6. Ancak unutmayın ki, açıkta duracağı ve taze meyveler içerdiği için bu kokuyu maksimum 2 gün kullanabileceksiniz. O yüzden misafirlerinizin geleceği günün sabahında ya da en fazla bir gece önceden yapmanız uygun olacaktır.

Mis gibi kokan salonunuzda, keyifli anılar yaratmanız dileğiyle!