Minimalist  Trend: Gece Düğünü

Minimalist Trend: Gece Düğünü

Şimdi hep birlikte tüm akraba ve dostlarımıza dönüp, düğünü gece 3'te yapmayı planladığımızdan bahsedelim istiyorum bayanlar. Herkes pijamasını alıp geliyor, süslenmek filan da yok. Sahildeki ateşte süt kaynatıp, ardından battaniyelere sarılıp uyuyacağız.

Tabi ki Gece Düğünü derken hayal ettiklerimin bununla uzaktan yakından alakası yok! Rahat olabiliriz.


Gece Düğünü derken aklımda ay ışığı var...
Altında dev ve yaşlı bir ağacın bilge kollarına takılmış mum fenerleri.
Ağaca giden yola dizilmiş sandalyeler, sadece ışıkla sınırları belirlenmiş mükemmel bir yol..
Akşam sefası kokuları bütün düğünü sarmış ve şallarımızın deliklerinden hafif bir meltem esiyor belki.
Sade bir seromoni, bütün süslemesini doğaya bıraktığımız...
Yanımızda bizi çok sevenler sadece.
İleriden bir klasik gitar tıngırdaması geliyor, bizim şarkımızı çalıyormuş meğerse!


Gece Düğünü, bu aralar Batı'yı sarsan bir trend!
Oldukça minimalist ve sade bir yaklaşımla da düğün gecesini yeniden ele alıyor.

Biliyorsunuz düğünlerin hepimiz için temel problemi, farklılaşmanın artık giderek zorlaşmış olması ve misafirlerin de bu deneyimi bizimle birlikte heyecanlanarak yaşayamama olasılığının artması.  Bence bunun en güzel çözümü Gece Düğünü! Özellikle de nikah ve düğünü birbirinden ayıracaksanız, sizin için müthiş bir çözüm olacak. Peki Gece Düğünü nasıl yapabiliriz?

Zamanlama: Gece Düğünü desek de olayı çok abartmamak lazım tabi. Normal düğünlerin 19:00-20:00 civarında başladığını düşünürsek, tabi bir de bu hesaba yaz mevsiminde havanın kararma zamanını eklersek, aşağı yukarı 21:30 - 22:00 civarında bir seromoni planlayarak başlayabiliriz. Böylece misafirlerin geliş zamanını güneşin batışına denk getiririz ve bizi beklerken manzaranın tadını çıkarabilirler!

Etkinlikler: Tabi ki Gece Düğünü yaparken geleneksel anlamda "yemekli" bir düğün planlamayacağız. Ancak biraz daha "gece yarısı atıştırması" diyebileceğimiz, ayakta ve kokteyl çözümlerle yemek etkinliklerini organize etmek de gayet keyifli bir seçenek olabilir. Böylece misafirlerimiz bir yandan dans edip bir yandan bir şeyler atıştırabilir.  Bir de bence Gece Düğünü konseptinde en keyifli seçeneklerden biri mutlaka dans opsiyonu! Seromoniden hemen sonra eğlenceye başlayıp, tüm gece eğleneceğiniz bir düğün planlayabilirsiniz.

Dekorasyon: Gece Düğünü'nün en güzel yanlarından biri de ihtiyacınız olan dekorasyon miktarını minimuma indirmesi! Sadece fenerler ve zincir ışıklar kullanarak yapacağınız bir süslemeye az miktarda floral destek vererek peri masalı gibi bir görünüme ulaşmak gayet kolay. Bir de aşırı masrafsız oluşu benim kalbimi çeliyor!

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Tabi ki bu konseptin kendine özel minik dertleri de olabilir, tabi önden planlayıp bunların önüne geçmezsek! Bir kere daha geç saatlerde olacağı için, özellikle yeşillik ya da sahil gibi açık alanlarda misafirler gece üşüyebilir. Bu yüzden önden hazırlanacak bir şal servisi gibi ya da açık hava ısıtıcıları yerleştirmek gibi önlemler almak çok önemli. İkici bir konu da özellikle otel vb bir opsiyon sunamayan bir mekanda yapıyorsak, ulaşım. Gece geç saatlerde her türlü misafirin rahat şekilde gelip gidebilmesi için servisler ayarlamak veya mutlaka yakınlardaki bir taksi durağıyla önden anlaşmak gibi detayları düşünmek lazım.