Nostaljik Sevgililer Günü Kurabiyesi

Nostaljik Sevgililer Günü Kurabiyesi

Ah, bu tarifi tekrar bulmak için ne kadar çok beklemiştim! Ben çocukken, Ülker Damla Çikolata kutusunun arkasında bir tarif vardı. Nedense onun hep olduğu yerde kalacağını düşünmüşüz o yıllarda.. Annemle pişirip pişirip hiçbir yere kaydetmemişiz. Sonra uzun bir zaman her kutunun arkasına baktım acaba bu defa koymuşlar mıdır diye? Sonra bir gün dank etti, belki benim gibi bu tarifi seven birisi internete koymuş olabilir diye. Ve evet! Google'ın derinliklerinde buldum tarifi yeniden.

Ve şimdi, Sevgililer Günün'nde ağzımız tatlansın diye tekrar paylaşmak istiyorum. Benim gibi yumuşak kurabiyeleri pek sevmiyorsanız, biraz daha bisküvi gibi kıtır kıtır olsun diyorsanız mükemmel bir tarif. Tabi benim yıllar içinde yaptığım ufak tefek değişiklikler var bu tarifte. Umarım hoşunuza gider ;)

Malzemeler:
1 Yumurta
100 gr Toz Şeker
100 gr Tereyağı
1 Paket Vanilya
2 Çay Kaşığı Kabartma Tozu
175 gr Un
125 gr Damla Çikolata (Bitter)

Tarifi:
  • Yağı benmari usülü eritip iyice sıvı hale gelene kadar bekleyin.
  • Yumurta, şeker ve yağı bir kaba alın. Mikser ile iyice karışana kadar çırpın.
  • Kuru malzemeleri başka bir kapta karıştırın. Sonra ıslakların yer aldığı kaba 3 parka halinde ekleyin. Her eklemenizde biraz daha karıştırın. Ancak son parçaya doğru artık mikser yerine eller karışsa daha rahat edeceğiniz bir kıvama gelecektir.
  • 125 gr damla çikolatayı da ekleyin. Bu çikolata miktarı original tarifte iki katı kadardı ancak bence çok çok fazla geliyordu. Bu miktar hala yeterince çikolata dolu bir kurabiye yapmanıza izin veriyor, merak etmeyin!
  • Yağlı kağıt yerleştirilmiş fırın tepsisine, elinizle ceviz büyüklüğünde toplar haline şekil verdiğiniz kurabiyeleri yerleştirin. Eğer mutfağınız çok sıcaksa, örneğin yazın, yağ da hızla ısınacağından şekil vermek zorlaşabilir. Böyle bir durumda ufak ufak elinize serpeceğiniz un ile şekil verin.
  • Önceden ısıttığınız fırında 180 derecede, 15-20 dk pişirin. Kenarları altın rengi ve ortası daha beyaz kalana kadar pişmesi yeterli olacaktır.
  • Eğer isterseniz kurabiyeler fırından çıktıktan sonra, soğumalarını bekleyip onları eritilmiş çikolataya da bandırabilirsiniz. Böyle bir durumda benim tercihim beyaz çikolata oluyor.  Hem kurabiyenin içindeki bitter çikolatayı dengeliyor hem de görünümü çok tatlı oluyor!