Paçal Jewelry ile Düğün Sezonuna Özel Tasarımlar

Paçal Jewelry ile Düğün Sezonuna Özel Tasarımlar

Bu röportajın dünya tatlısı öznesi Çiğdem, sırtında tam üç çantayla geliyor röportaja. Bugün baharın en güneşli fakat belki de en ayazlı günü. Gözümüzde gözlükler olsa da montları çıkaramıyoruz. O yüzden ikisinin ortasını bulup, Moda’da Kev Cafe’nin açılan pencerelerine yakın fakat yeterince de sıcak bir noktaya yerleşiyoruz. Biz ve Çiğdem’in yanında getirdiği o inanılmaz güzellikteki bütün mücevher koleksiyonu! Soğuktan çarpılmamak için zencefilli çaylardan da sipariş edip başlıyoruz Çiğdem’in uzmanlık alanından bahsetmeye.

Çiğdem mücevher tasarımı yapıyor. Eğitimini New York’ta almış. Her gün her gece yeni koleksiyonlar çıkarmanın yanı sıra düğün sezonunu da es geçmiyor. Çiğdem’in sektördeki en yenilikçi yaklaşımlarından birisi, oldukça modern ve alternatif alyanslar ve evlilik teklifi için kişiye özel yüzükler tasarlaması. O ürünleri masaya yerleştirirken sıralıyorum sorularımı!


Hadi seni biraz tanıyalım Çiğdem!
Ben yola Sabancı Üniversitesi’nden başladım. Önce görsel iletişim tasarımı okudum ardından bir süre reklam ajanslarında çalıştım. O sürede işleri yapmaya devam ederken bir yandan sürekli şekiller, desenler çiziyordum. O dönemlerde Galata da daha yeni hareketleniyordu. Ben öğle aralarında gidip pleksiden üçgen küpeler yapardım. Şimdi baya moda oldu tabi! (Gülüyoruz) Sonra ufak ufak onları Amerika’ya, Çin’e ve İngiltere’ye satmaya başladım online olarak. Biraz daha da ilerleyince dedim ki artık altın ve pırlanta öğrenmenin vakti geldi. Gittim New York’a eğitim almaya! Stüdyoda plakalar, ben ve ateş yalnız başımıza bir şekilde broşlar, yüzükler yapmayı öğrendim.

Sadece tasarımında değil yapım sürecinde de işin içindesin o zaman değil mi?
Aslında ilk başlarda tasarımdan ürünün oluşumuna kadar bütün aşamaları ben yapıyordum. Ancak büyümeye başlayıp, daha fazla kişiye aynı anda hizmet verebilmek için farklı ekiplerden de destek almaya başlamak gerekti. Tek başıma yetişmem imkansızdı! Bir de söz konusu takı tasarımı olduğunda yıllara dayanan deneyim ve dolayısıyla işçilik de çok önem kazanıyor. Örneğin aynı taşı benim mıhlamamla, yıllarını buna vermiş bir ustanın mıhlaması aynı şey olmuyor. O yüzden şu anda bir ürün ortaya koyarken ben tasarımını yaptıktan sonra işin uzmanlarından da çeşitli destekler alıyorum.


Evlilik teklifi için yüzük siparişi veren damat adayı sana nasıl geliyor?
Ya aslında söz konusu evlilik teklifi yüzüğü olduğunda, biraz da yüzük siparişi vermeye alışık olmadığımız için sanırım, erkekler ne istediğini pek bilmiyor. Dolayısıyla ben biraz sorarak, gelinin tarzını anlayarak ve yönlendirerek biraz anlamaya çalışıyorum onları neyin memnun edeceğini.

Peki diyelim ki senden özel bir tasarım istedik ve sipariş verdik. Süreç nasıl ilerliyor?
Öncelikle ben tasarımı yapıyorum ve 3D olarak modelliyorum. Zaten modellendikten sonra yüzük tamamen anlaşılır bir şekilde ortaya çıkmış oluyor. Bu aşamada siparişi veren kişinin kararında kesin olması çok önemli. Onayımızı aldıktan sonra da ön ödemeyle birlikte üretime başlıyoruz. Tasarım çalışması yaklaşık 3-5 gün içerisinde sonuçlanıyor ve üzerine bir 10 gün de üretim eklediğimizde, siparişten itibaren 15 günde yüzük elimize ulaşmış oluyor.

Yakın zamanda online alışveriş hizmetini de açacaksın. Orada evlenecek çiftler için neler olacak?
Şu anda da koleksiyonda yer alan alyans tasarımları yeni açılacak e-ticaret sitesinde yer alacak. Ek olarak kişiye özel bir şekilde farklı tasarımlar talep edecekler için de benimle iletişime geçebilecekleri bir sistem hazırlıyoruz. Bu şekilde hem teklif yüzüklerini hem de alyansları kişiye özel olarak da üretmeye devam edeceğiz.

Peki bu yüzüklerde hangi taşları kullanıyorsun?
Her şeyden önce metal olarak 14 ayar altın kullanıyorum. İsteğe göre daha roze renklere de gidebiliyoruz zaten, bunun için bizim yaptığımız özel bir alaşım var. Taşlarda da alyanslar ve evlilik teklifi yüzükleri farklılık gösteriyor tabi. Ancak özellikle pahalı tektaşlara bütçe ayıramayan çiftler için alternatif taşlarla bazı tasarımlar hazırlıyorum. Burada da ana taş olarak Tourmaline, Beyaz Kuartz gibi taşlar kullanıyoruz. Çevresine de minik pırlantalar koyarak hem yine oldukça keyifli bir yüzük elde ediyoruz hem de bütçe olarak daha uygun rakamlarda kalabiliyoruz.

Fiyatlandırmayı nasıl yapıyorsun?
Fiyatlar tabi ki pek çok detaya göre değişiyor. Bunların başında yüzükte kullandığımız metal miktarı, taşın çeşidi ve miktarı fiyatlandırmayı etkiliyor. Örneğin çok taş varsa işçilik artacağı için fiyatlar da yükseliyor.  Bu yüzden tasarım aşamasında bütçeyi de netleştirmeye çalışıyoruz ki üstüne çıkmayalım.


Not: Eğer ki biz yüzüğü aldık ama Düğün Videosu ekibimizi henüz bulamadık diyorsanız hemen şuradan  dünyanın en tatlı ekibi Düğme Film'in röportajına, yok bize davetiye lazım diyorsanız da şuradan  Rosie's Davetiye röportajımıza gidebilirsiniz!