Sevgililer Günü'nde Evcil Hayvanlar

Sevgililer Günü'nde Evcil Hayvanlar

Özel günleri hep sevdiklerimizle kutluyoruz.. Ve tabi ki bu günlere canlarımız, evcil hayvanlarımız da dahil! Onlar her özel günümüzde ve her kutlamamızda bizlerle, hatta kötü günlerimizde de... O yüzden biraz daha heyecanlı bu günleri kutlarken, onların sağlığını ve güvenliğini de akılda tutmakta yarar var. Özellikle ev içerisinde yapılan dekorasyonlarda mutlaka onların rahatını da düşünmek şart bizce.

Sevgililer Günü ise etraftaki çikolatalar, çiçekler ve mumlarla süslenmiş sofralarıyla özellikle kediler için oldukça dikkatli olunması gereken günlerden biri. Gelin hep birlikte bu özel günü kutlarken nelere dikkat etmemiz gerektiğine bir göz atalım.

1. Çikolata ve Şekerler

İster sevdiğimizden ağzımızı tatlandıracak minik hediyeler olarak gelmiş olsun, isterse sofrayı süslemek için kullandığınız kalp şeklindeki minik şekerlemeler olsun, bunların mutlaka evcil hayvanlarınızın erişemeyeceği şekilde konumlanmış olmasına dikkat edin. Her ne kadar kendimiz bu çikolatalara sürekli erişebiliyor olmak istesek de, mutlaka kutuların ağzı kapalı ve onlar tarafından açılamayacak bir biçimde saklandığına emin olun.

Sofra süslemesi gibi bir alanda şekerlemeler kullanacaksanız da iki farklı alternatif var. Dilerseniz bu şekerlemeleri küçük cam kavanozlarda sergileyebilir ve dekorasyonun güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeden güne devam edebilirsiniz. Ya da ikinci bir seçenek olarak gün boyunca dekorasyon öğelerini yerleştirmezsiniz, böylece kediniz ya da köpeğiniz evde rahatça gezinebilir. Ancak akşam olup da sofraya oturma zamanı geldiğinde, belki bir yarım saat önce evcil hayvanınızı başka bir odaya alarak onun güvenliği için tehlikeli olabilecek malzemelerle arasına mesafe koyabilir ve dekorasyonu bu sırada yapabilirsiniz. Tabi ki eğer evcil hayvanınızı başka bir odaya gönderecekseniz  önceden bu odada rahat edebileceği yatağını, suyunu, yemeğini ve kediyse tuvaletini yerleştirmeyi ihmal etmeyin.

2. Çiçekler

Sevgililer Günü'nün vazgeçilmezi çiçekler, çiçeklerimiz.. Güllerden papatyalara, zevkimize göre seçilmiş belki de dünyanın en naif hediyeleri.. Onları her an görebileceğiniz bir yerde saklama ya da sergileme fikri tabi ki insana çok cazip geliyor. Ancak özellikle zambakların kediler için oldukça zehirli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ayrıca eğer sizin kediniz de diğer pek çoğu gibi evdeki çiçekleri ısırma niyetindeyse onları ortalık yerde sergilemek çok iyi bir fikir olmayabilir.

Peki elimizde vazo kaldık öyle, nereye koyacağız bu çiçekleri derseniz de yine  iki alternatifimiz var. Ya çiçeği koymak istediğiniz odada yer alan tercihen cam kapaklı bir büfe veya dolabı kullanın ya da kedi veya köpeğinizin erişemeyeceği bir mobilyayı tercih edin. Tabi ki söz konusu kedilerse, erişim neredeyse hiçbir zaman problem olmuyor. O yüzden yine de dikkatli olmakta fayda var :) Kedinizin atlamaya çalışırken vazoyu devirmesinin mümkün olmayacağı bir lokasyon seçip, vazonun etrafını daha sağlam objelerle çevirerek kendi kalenizi yaratabilirsiniz.

3. Kurdeleler

Tabi ki Sevgililer Günü'nde birbirimize hediyeler alacağız ve bu hediyelerin fiyonkları, kurdeleleri ya da küçük parçalar içeren süsleri olacak. Eğer paket kağıtlarını atmayan benim gibi biriyseniz zaten paketi açar açmaz kağıtları elinizle ütüleyip kaldıracak ve süsleri de ilgili çekmeceye alacaksınız. Ancak eğer paketleri saklamıyorsanız, özellikle minik parçalı kurdele veya süslerin yere düşmediğinden emin olun. Bu tarz minik objeler yutulması durumunda evcil hayvanlarımızın sağlığı için çok ciddi tehlikeler oluşturabiliyor.

4. Mumlar

Her romantik sofranın vazgeçilmezi mumlar. Ama özellikle etrafta koşturan minnaklar varken oldukça tehlikeliler de! Zira herhangi bir tanesine çarpılması ve yere düşürülmesi bile, sıvılaşmış balmumu yanıklarından yangın tehlikesine kadar pek çok şeye sebep olabilir. O yüzden eğer ki evcil hayvanlarınız varsa, bizim önerimiz mumları yakmak için camlı fenerler kullanmanız. Bu farklı boylardaki fenerler hem çok daha romantik görüntüleriyle bu aralar oldukça popülerler hem de camlarıyla evcil hayvanlarımız için oldukça güvenliler.

Sevgililer Günü'nde hep birlikte mutlu olmak dileğiyle!