Tatile Giderken Ev Nasıl Kapatılır?

Tatile Giderken Ev Nasıl Kapatılır?

Bu yıllarda yazın en güzel tarafı 10 gün civarı süren çılgın tatiller tabi! Ama tatile giderken evi kapatmak, son dakikaya kadar buzdolabını boş tutmaya çalışmak, ya çiçeklerim ölürse sıkıntıları da tatilin istenmeyen yanları. 

Bu konuyla ilgili olarak geçen sene bayram tatilinde o kadar sıkıntı çektim ki, zavallı sardunyalarım bu sene de ölmesin diye bizim ailenin bilge kadınlarına danıştım. Sadece çiçekleri değil, tüm evi kurtarmanın yollarını keşfettim.  Şimdi de izninizle tüm bu datayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

  1. Buzdolabı: Tatile giderken buzdolabında kalacak olanlar, dönüşte kapağı açar açmaz burnunuza yapacağınız felaket bir işkencenin önüne geçmek için çok kritik. Ama zannettiğiniz gibi hazırlık 1-2 gün önce başlamıyor. Tatile giderken dolapta kalcak olanları belirleyecek en temel şey, tatilden önceski son market alışverişi. Bu alışverişte bozulabilir materyali satın almamaya çalışmak ve alıyorsak da yalnızca tüketebileceğimizden emin olduğumuz miktarı satın almak çok önemli. Sonrasında ise hafta boyunca, erken bozulacaklara öncelik vererek yemek yemek ve yapmak oldukça etkili bir yöntem. Bu şekilde tatile yaklaştığınız her gün dolabınız boşalmaya devam eder. Üstelik gideceğiz diye hiç satın alma yapmasaydınız oluşacak dışarıdan yemek söyleme masraflarından da kurtulursunuz. 

  1. Çiçekler:
    Siz de benim gibi evin bulduğunuz her köşesine ya da balkonlara, pencerelere çiçekler asıyorsanız uzun tatiller canını sıkıyor olabilir. Tüm sene özenle yetiştirdiğiniz, sularken sevgi sözcükleri fısıldadığınız canlarınızın kuruyup telef olmasını istemezsiniz. Her ne kadar komşuya anahtar verip çözebilirsiniz gibi gözükse de, bu tarz uzun tatillerde kimse şehirde olmayabiliyor ve bir anda çözümsüz kalabiliyorsunuz. Dolayısıyla buna göre hazırlığınızı yapmak çok kritik.

Ön Bakım:
Öncelikle yine en azından 3-5 sulama öncesinden çiçeklerinize ekstra bir bakım uygulamanız uzun tatilde yaşama şanslarını arttıracaktır. Örneğin topraklarına biraz gübre eklemek ya da sıvı besinlerle desteklemek tatil öncesi sağlıklarına olumlu etkide bulunacaktır. Ardından yaprakların temizlenmesi, budama vb ihtiyaçları da varsa tamamlamayı unutmayın. Eğer normalde kullanıyorsanız, böceklere karşı ilaçalamayı da gitmeden önce mutlaka yaptırmış olun. Kısacası çiçeklerin rutinini bozmadan, ufak desteklemelerde bulunun.  
  
        
Sulama Yöntemleri:
Geriye sadece sulama sorunu kalıyor ve bunun için birden fazla çözüm mevcut. Büyük saksılara su dolu pet şişeleri ters çevirmek en temel yöntem. Ancak küçük saksılar için bunu yapamazsanız, ya da her bir saksı için şişe bulamıyorsanız biraz daha profesyonel malzemeleri satın almak bir çözüm olabilir. Yine plastikten yapılma ve toprağa saplanabilen su hazneleri intertte satın alınmaya hazır. Çiçek Sulama Topu olarak da geçen bu ürünlerin fiyatları da 5TL civarında seyrediyor, dolayısıyla her bir saksı için edinmek mümkün. Sonuçta yaz boyunca birden fazla tatile gideceğiniz düşünülürse, bu yatırım yapılabilir.

Eğer tek kerede birden fazla saksıya su ulaştırmak isterseniz yine büyük ve nispeten küçükler için iki yol var. Küçük saksılarınızı su dolu bir leğene oturtmak bir yöntem olabilir. Ancak bunu yapmadan önce saksıların alt kısımlarındaki deliklerin varlığından emin olun. Aksi takdirde suya bu kadar yakınken onları öldüreceğiniz için canınız bir haylı sıkılabilir. Daha büyük saksılar içinse çözüm hepsini birbirine yakın bir şekilde dizmekten geçiyor. Sonrasında büyük bir su kabını ( 5lt'lik pet şişeler olabilir) ortalarına yerleştirin. Suyu emecek kalınlıkta bir ipi tornavida gibi bir alet yardımıyla saksıdaki toprağın iç kısmına doğru batırın ve yerleştirin. İpin diğer ucunu da su kabına sokun ve bunu her bir saksı için yapın. 

Tip: Eğer normalde balkonda, açık havada durmayı seven ve yerine göre nazı olan çiçekleriniz varsa mümkün olduğunda yerlerinden oynatmamaya özen gösterin. Bir balkon sardunyasını sıcak bir iç mekana almak, onu dışarıda susuz bırakmaktan daha kötü sonuçlanabilir.

  1. Bağlantılar: Ev kapatırken, eğer uzun bir süre gidiyorsanız olası felaketleri önlemek için evden çıkmadan hemen önce yapılması gereken 3 şey var. Bunlardan ilki tüm fişleri çekmek, tabi ki buzdolabı vb aletler hariç. Şarjda bekleyen ekstra elektronikler, lambalar vb her şeyin elektrikle bağını kesmek iyi bir fikir. Bu hem sizi elektrik faturasında bir adım öne geçirir hem de olası kıvılcımları ve kazaları önler. İkinci olarak su vanasını kapatmak, eşimle benim hep yaptığımız bir şey. Ekstra senaryolarda bir anda evin su basmasını önlemek için vanaları kapatmış olmak alınabilecek ekstra bir önlem. Son olarak da doğalgaz ve tabi kombi. Öncelikle kombiyi kapalı duruma getirdiğinizden emin olun. Yazın olmaz ama kışın uzun tatillerde kaloriferleri yanar durumda bırakmak, tatil masraflarına ek olarak bir de hoş olmayan bir faturayla karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir. Kombiyi kapattıktan sonra da yine yakınlarda yer alan gaz vanasını kapatın. Bu mükemmel üçlü, siz evde değilken kafanızın rahat etmesini sağlayacaktır. 
  2. Diğer Hazırlıklar: Sizi bilmem ama ben tatilden sonra pis bir eve dönmekten hiç hoşlanmıyorum, bu yüzden tatile gitmeden hep yaptığım şeyler arasında temizlik başı çeken konulardan biri. Tatilden dönünce zaten bavuldan çıkacak kirlilerle ortalık birbirine gireceği için mutlaka gitmeden tüm çamaşırları yıkayıp kaldrmış olmaya dikkat ediyorum. Zaten çoktan evimi özlemiş olarak geri döneceğim gün de, evin tadını çıkarmam daha kolay oluyor. Bu yüzden kesinlikle sizlere de öneririm. Tabi illa kendiniz temizleyeceksiniz diye bir gereklilik yok, yardım almak kurallara uygun. Rahat olun.
  3. Güvenlik: Ve tabi son olarak eğer kullanıyorsanız, güvenlik sisteminizin aktif durumda olduğundan emin olun. Çalışmayan üniteler varsa tamir ettirin ya da pili değişmesi gereken dedektörleri kontrol edin. Acil bir durumda aranacak numaraların geçerlilğinden emin olun ve gerekiyorsa bunları yenileyin. 

Not: Evi kapatmadan önce tatil bavulunuzu en etkili şekilde hazırlamak için, benim gibi bir düzen çılgınından en ince düşünülmüş tavsiyeler için buradan  Bavul Toplama Sanatı yazıma göz atabilirsiniz.