Tohum Nasıl Dikilir?

Tohum Nasıl Dikilir?

Başka bir yazıda bahar aylarından itibaren tüm yıl boyunca neleri dikebileceğimizi ve tohumları nasıl bulacağımızı paylaşmıştım sizinle. Şimdi gelelim bu tohumları gerçekten nasıl dikeceğimize. Çünkü en az iyi toprak ve iyi tohum kadar, onları nasıl diktiğimiz ve sonrasında onlara nasıl baktığımız da önemli.

Öncelikle nelere ihtiyacımız var?

Malzemeler:
Tohum
Torf
Toprak
Doğal Gübre
Çakıl Taşı
Saksı ve Altlığı
Sevgi Sözcükleri <3

  1. Öncelikle eğer ki delikler kendiliğinden açılmamışsa, saksılarınız altına büyüklüğüne göre bir ya da iki adet delik açarak başlayın. Yeri geldiğinde fazla suların kökleri çürütmek yerine dışarı süzülmesine yardımcı olacak bu delikler.
  2. Sonra saksının dibine 2 cm yüksekliğinde çakıl taşı döşeyin. Eğer çok küçük bir saksıda dikim yapıyorsanız bunu 1 cm yüksekliğinde de bırakabilirsiniz.
  3. Şimdi ise saksının büyüklüğüne göre 1 birim gübre, 1 birim torf ve 4 birim toprak olacka şekilde bir karışım hazırlayıp, saksıya dökün. Bu farklı maddelerin karışım içerisinde iyi dağıldığından emin olun. Tıpkı kek yapmak gibi! Kabartma tozu iyi karışmazsa nasıl ki kek yamuk kabarıyor, gübre iyi dağılmazsa da bu kuzucuklar besinsiz kalır.
  4. Toprağı yerleştirip ellerinizle düzleştirin.
  5. Sonra dikimini yapacağınız tohumları ellerinizle tek tek yerleştirin. Eğer özellikle marul gibi büyüdüğünde çok yer kaplayacak bir şey dikiyorsanız ama yer sorununuz varsa, tohumları büyüyene kadar biraz daha bitişik nizamda yerleştirebilirsiniz. Ama  biraz büyüdükten sonar ayırarak fideleri başka saksılara almak gerekecektir.
  6. Son olarak kapak toprağı dediğimiz son kat için, ellerinizle ufalayarak ince bir miktar daha toprak ekleyin. Hafifçe bastırarak toprağı düzleştirin ve biraz da sıkılaştırın.
  7. Hortum vb çok basınçlı şeyler kullanmadan can suyunu verin. Sonrasında içinde bulunduğunuz mevsimin sıcaklığına göre, her gün ya da iki günde bir sulayarak ilerleyin.

Ve tabi ki onlara iki çift güzel söz söylemeyi ihmal etmeyin.
Vallahi işe yarıyor! ;)