Yılbaşı Sofrası Hazırlık Planı

Yılbaşı Sofrası Hazırlık Planı

Alışveriş Listesi Sofra Zaman Planı

Şu ana kadar benim de başıma birkaç defa gelmişliği vardır... Bir iki gün önceden itibaren ne pişireceğimi, ne yapacağımı düşünüp, saatlerce hazırlanıp son anda aynı anda fırında hem tatlı hem tavuk pişiremediğimi fark etmek mesela. Ya da yeteri kadar kadehim olmadığını anlayıp koştur koştur en yakın Paşabahçe Mağazası'nı aramak zorunda kalmak.. Bunlar tabi komedi dizilerinde filan güzel duruyor ama aslen gerçek hayatta çok can sıkıcı ve açıkçası insanı utandıran noktalara gidebiliyor.

O yüzden sizin için ortalama bir yılbaşı sofrası planı ve beraberinde bunun için yapılması gerekenlerle ilgili oldukça keyifli bir araştırma yaptım. Tüm dünyada pek çok farklı kişinin yaşadıklarını ve kendi hezeyanlarımı da göz önünde bulundurarak bir plan hazırladım. Bu planı hem saatlere bakarak kullanabilir hem de listesiyle ihtiyacınız olanları kontrol edebilirsiniz. Ek olarak markete pazara koşarken liste yanınızda olsun derseniz hemen yazının üst kısmında çok cici bir liste şablonunu indirebilirsiniz!

YılBaşı Yemeği - Zaman Planı (Yemek 20:00'de)

Şimdi her şeyden önce ortalama bir menümüz olduğunu var sayalım. Bir çeşit hindi yemeği, enteresan bir pilav, ondan daha da değişik bir patates püresi, normalde sebze kategorisine girmeyen malzemelerden yapılmış bir salata ve bir de tatlı tabi ki. Bu tarz bir menüyü daha gelişkin hale getirmek için kanepeler, atıştırmalıklar, sangria gibi evde yapabileceğiniz bir takım içecekler de eklemek mümkün tabi. Ancak şimdilik rotamızdan şaşmayalım.

Aşağıdaki planda tüm alışverişinizi bir gün önceden yaptığınızı varsayıyoruz.

9:00
Sofranızda yer alacak her şeyi pişirmek için, önden yapabilecekleriniz ve sonrasında soğutma ya da bekletme gereken yiyecekleri hazırlamakla başlayın. Örneğin yılbaşı pastanız, önden yapıp dolaba koymak ve akşama kadar mükemmelleşmesini beklemek için harika bir iş kalemi. 

11:00
Önden yapabileceklerinizle devam edelim. Hindinin kendisi gibi yapımı çok dikkat isteyen konulara girmeden önce diğer her şeyi yapmış olmak güzel olacak. Dolayısıyla bu saatlerde sofrayı kurmanızı tavsiye ederim. Örtünüzü seçmek, peçeteleri ve süsleri yerleştirmek, belki gidip bir iki dal kokina almak (kırmızı ve top top olan, ölesiye elinize batan yeşil bitki) için günün bu saatleri çok uygun. 

13:00
Özellikle de içi doldurulmuş bir hindi hayal ediyorsanız, bu saat iç pilavı üzerinde çalışmaya başlamak için uygun bir saat. Çünkü hindi dolması yapımı tüm tariflerde en azından 180 dakikalık bir süreç olarak belirtiliyor ve kabul edin ki gerçekte her zaman bundan daha uzun sürüyor. O yüzden en azından içini yapıp kenarda biraz  bekletmek için çok uygun bir saat bu. Tabi bunu yapınca ana zorluklardan birini de yenmiş oluyoruz.

15:00
Eğer iç pilavlı bir hindi yapmıyorsanız, yanına değişik bir pilav yapmakta fayda var. Belki siz tercih etmeyebilirsiniz ama benim gibi bazı fani hanımlar için, önden yapılıp sonradan ısıtılabilen her şey çok değerli. O yüzden ben örneğin bademli ve havuçlu pilavımı bu sıralarda yapıyorum. Çünkü bu tarz pilavlarda el oyalayan işler oluyor. Mesela bademleri suya yatırmak ve sonrasında soymak gibi..

16:00
Bir yandan eğer ekstra kanepeler veya atıştırmalıklar yapıyorsanız bunlar için gerekli kesme, haşlama benzeri işlerini bu saatlerde önden halledebilirsiniz. Çerezler için kapları çıkarıp seçmek, kadehlerin temizliğinden emin olmak, şu ana kadar çıkan bulaşıkları makineye kaldırıp onları yıkamak da mümkün. Zira misafirler geldiğinde yıkanıp boşaltılmış bir makina etrafı derli toplu tutmak adına kritik bir konu.

17:00
Bu saat son bir kere koltuğa uzanmak ve belki bir kahve içmek için kullanılabilir. Ama şahsen ben evle ilgili son ayrıntılarla ilgilenmek için de kullanıyorum. Çerçevelerin düzgünlüğünü kontrol etmek, çok hoşuma giden nesneleri ön plana çıkarmak, misafirlerin karıştırabileceği birkaç güzel dergiyi gazeteliğe almak, toz durumunu tekrar kontrol etmek ve evi havalandırmak gibi..

18:00
Şimdi daha önceden hazırladığınız iç pilav ile birlikte hindiyi hazırlama vakti. Hindiyi fırına koyup, tariflerin geneline göre ortalamasına göre 120 dakika kadar pişirmemiz gerekecek. Çıktığında bir 15 dk kadar da dinlenmesi gerektiğini düşünürsek, misafirlerinizin geliş saatine kadar hindizin pişmesi için bu sıralarda fırına verilmiş olması kritik. Tabi ki sizin tarifiniz daha uzun bir süreyi öngörüyorsa bu planı biraz one kaydırarak ilerletebilirsiniz.

Sofra Hazırlık Planı

18:30
Hindiyi fırında verdikten hemen sonra yapmanız gereken şey duşa atlamak! Çünkü kabul edin ki hindiniz daha çook uzun süre hiç bir yere gidemeyecek ve sizin de yemek kokularından temizlenip, insan içine çıkabilecek hale gelmeniz gerekiyor. Dolayısıyla eşinizi, sevgilinizi hindi insiyatifleriyle donatıp, ardından da patates püresi için yeteri kadar patatesi suya koyarak haşlanması için bırakın ve duşa koşun. Temizlenin, giyinin, süslenin. Parfüm ve ruj gibi detaylar hariç her şeyi tamamlayın.

19:30
Hindi kontrol zamanı! Artık ufak ufak sona yaklaşmış olmamız lazım. Bir yandan da 8'de yemek yenecekse misafirlerin geliyor olmaya başlamış olması lazım. Dolayısıyla son detayları kontrol edin, çerezleri tabağa alın, kanepeleri tamamlayıp servis edin. Son olarak elinizi korkak alıştırmayıp bir Spotify açın ve sevdiğin bir listeyi tüm gece çalmaya başlaması için ayarlayın.

20:00
Afiyet olsun! Ve tabi ki mutlu yıllar =)

Not: Yılbaşı sofranızı yılbaşının ikonik ve en sevilen şarkılarıyla neşelendirmek için buradan  Favori Yılbaşı Şarkıları yazıma göz atabilirsiniz.