Yılbaşında Ev Süsleme Sanatı

Yılbaşında Ev Süsleme Sanatı

Hepimiz ağaç ya da süs satın alırken kendimizden geçebiliyoruz. Çok mu oldu bunlar, şu pembe toplardan da mı alsak ya da ışıklar nerdeydi şeklinde küçük bir panik atak geçirirken büyük resmi kaçırmak zor olmuyor. Ağaç süslerken dikkat etmek gerekn 3 temel nokta var; Boyutlar, Renkler, Dokular. Hem ağaç hem de süsler için bu üçünü dikkate alırsanız ve alışverişinizi buna göre yaparsanız sonuç çok daha tatmin edici olacaktır. Kaldı ki Noel Baba'nın iniş yapacağı bir salonda, ağacı incelerken gözlerinin kanamasını hiçbirimiz istemeyiz.

Şimdi peki bu 3 kuraldan ne kast ediyorum? Örneklerle açıklayayım.

Ağaç ve Süslerin Büyüklüğü
Boyut ile başlayalım. Öncelikle satın alacağınız ağacı seçerken onu koyacağını odanın büyüklüğünü ve odanın içerisindeki genel doluluğu gözden geçirin. Örneği siz de İstanbul'daki pek çok fani gibi 2-3 odalı bir apartman dairesinde oturuyorsanız, muhtemelen 15-25 metrekarelik bir salonunuz vardır ve bu salonlarda 5 meter yüksekliğindeki dev ağaçlara yer yoktur ya da 35cm lik küçük ağaçlar da genel dekorasyon arasında kaybolup gidebilir. Dolayısıyla sizin ihtiyacını olan 1 metre ile 2,5 metre yükselik arasındaki bir ağaç almak ve onu salonda derli toplu duracak bir noktaya yerleştirmek. Örneğin yemek masasının yanında bir köşe veya koltukların bakış alanındaki boş bir alan olabilir. 

Boyut başlığı altında değerlendirmeniz gereken ikinci konu ise, alacağınız süslerin boyutları. Örneğin topları ele alalım. Her çam ağacının alt kısmı geniş bir şekilde başlar ve yukarı çıktıkça hem dallar küçülür hem de alan daralır. Dolayısıyla en azından iki farklı boyda top almanız süsleme sırasında çok işe yarayan bir detay olacaktır. Ortalama elma boyutundaki büyük toplar ile ceviz boyutundaki toplar gibi düşünebilirsiniz. Bunlar toplar dışındaki diğer malzemeler için de geçerli tabi. Yıldızlar, noel babalar, kurdeleler.. Eğer tek bir ürünle tüm ağacı süsleyip minimal bir görünüme gitmeyecekseniz (sadece kırmızı ve büyük kumaş kurdeleler kullanmak gibi) farklı boyutlar daha dengeli bir görünüm için iyi olacaktır. 

Renk Seçimi
İkinci kriterimiz renklerdi. Renk konusunu da tıpkı boyuttaki gibi birkaç farklı açıdan ele almak gerekiyor. Ağacı kuracağınız alanın renkleri, süslemelerin renkleri ve hatta satın alacağınız ağacın rengi gibi farklı farklı noktalar tüm karar sürecinizi etkilemelidir. Nasıl mı? 

İlk sormanız gereken soru, salonumun renkleri (koltuklar, perdeler,mobilyalar, zemin) yılbaşı renkleri kabul edilen genel renklerle (kırmızı, çam yeşili, beyaz, altın sarısı, gümüş) uyumlu mu? Çünkü bu soru, süslemelerin ne renklerde olması gerektiğine bizim için cevap verecek oldukça kritik bir soru. Mesela mavi renklerinin ağırlıklı olduğu bir salonda, tüm süslemeyi beyaz yaparak kuzey kutbu hissiyatını 10 puan arttırabilirsiniz ya da tamamen ahşap mobilyalı bir salonda kırmızı gibi bir renkle ortamı ısıtabilirsiniz. Zemin dahil herşeyi beyaz bir evdeyseniz gümüş renklerine ağırlık verebilir, hatta beyaz bir ağaç seçebilir ve parıltılı bir yılbaşı görünümü yakalayabilirsiniz. Her bir örnekte geçerli olan kural ise şu: Elimde ne var ve bunu nasıl daha iyi bir hale getiririm? Basit ve az olan, her zaman daha şık durur. 

Rustik Melekler
Naturel Detaylar
Kozalaktan Süsler

Dokunmatik Yılbaşı
Son kriterimiz ise doku. Bu kriter aslında yukarıda bahsi geçen diğer iki kriteri doğru şekilde tamamlayarak, süslemelerin olimpiyat puanını 7.2'den 8'e çıkaracak son atlayış. Dolayısıyla olmasa öldürmez, ama güzel olursa da her misafirden övgüler ve her Instagram postunda ekstra kalpler anlamına geliyor. Dokuları seçerken yine bulunduğunuz alanı, ağacı ve süsleri düşünmeniz lazım. Örneğin zemini koyu renk ahşap görünümlü bir ev düşünün. Mobilyalar çoğunlukla ahşap. Koltuk ve perde kumaşları, keten gibi çuval gibi kırçıllı malzemelerden. Örtüler şile bezlerinden ve lambalar sarı ışıklı. Klasik yeşil bir çam ağacınız da varsa, bu evde süslemeleri biraz rustik dokulu tutmak harika olabilir. Yani parlak ya da plastik süsler yerine, doğal malzemelerden yapılmış şeyleri tercih edebilirsiniz. Kumaştan noel babalar, ahşaptan geyikler, kadifeden kırmızı kurdeleler gibi... Bu süsleme tercihiyle evinizin puanını 10 üzerinden yıldızlı pekiyiye çıkartmak düşündüğünüzden daha kolay. 

Not: Evimizi süsledik ama yılbaşı gecesi süslemeyle bitmez, bize biraz da müzik lazım derseniz, bu özel gece için farklı müzik önerilerime buradan  gidebilirsiniz!