Yılbaşında Satın Alma(ma) Rehberi

Yılbaşında Satın Alma(ma) Rehberi

Aralık ayında dergilerden mağaza vitrinlerine, etkinliklerden duygusal sebeplere kadar pek çok etken bizi alışveriş yapmaya yönlendirip durur. Durur da bu sırada brüt maaşın acımasız bakiyesi de bankanın mobil uygulamasından bize sırıtır. Alışveriş yapsak bir dert, yapmasak moral bozukluğu.. İşte böyle zamanlarda çözüm yine her zaman evde!

Gerek evi süslemek için gerekse hediye etmek için gereken her şey bu hayat kurtaran kahraman yazımızda!

  1. Evdekilerle Evi Süsle

Yılbaşı ağacı vb temel ihtiyaçlar haricinde hiçbir şey satın almadan, evimizi nasıl daha yılbaşı ruhu sahibi gösteririz? Buradaki temel sorumuz bu ve cevabı da çok basit. Renkleri kullanarak! Bir evi ev yapan ve ona o sıcak havayı veren temel şeyleri değerlendirmekle başlayın. Yani örtüler, yastıklar, perdeler, çerçeveler ve belki daha büyük mobilyalar. Bunlardan yılbaşına uygun renklerde olanları tespit edin. Örneğin kırmızı örtüler, el havluları, yeşil yastıklar, perdeler, hatta belki berjerler... Sonra eldeki malzemeleri birbiriyle kombinlemeye başlayın. Örneğin koyu yeşil berjerleriniz varsa, üstlerine kırmızı bir kırlent ya da salon battaniyesi yerleştirin. Yatağın altındaki bazada bir önceki evden kalma yeşil perdeler varsa onları bir odada geçici olarak değerlendirin. Kırlentlerden kırmızı ve altın renklerinde olanları bir araya toplayın. Banyoya asacağınız beyaz havlu yerine kırmızı bir havlu bile atmosferi değiştirmeye yardımcı olacaktır. Bu arada vazolarınızdan, dekoratif objelerinizden de yine ilgili renkleri bir araya toplayıp öne çıkararak ve belki geçici olarak uyumu bozan diğer nesneleri kaldırarak beklediğinizden çok daha iyi bir görünüm yakalayabilirsiniz.

  1. Evdekilerle Sofrayı Süsle

Evi süslerken sofra süslemelerini atlamak olmaz. Burada da aynı prensiple ilerlemek her zaman en doğrusu. Örneğin siz de benim gibi farklı renklerde servis tabaklarını çok seviyorsanız, mutlaka kırmızı renkli birşeyler almışsınızdır. Onları masanızdan eksik etmeyin. Altın renkli mumlarınızı, yeşil örtüleri dekorasyona dahil edin. Ben hiç böyle renkli şeyler almam, bizim sofra takımı beyaz diyenler! Sizin için çözüm çok daha basit. Renk uyumlarını düşünmeden bembeyaz donatın sofranızı. Şimdi yılbaşı ağacınıza gidip, oradaki en minnak boylardaki topları bulun. Kırmızılar, yeşiller, altınlar, gümüşler.. Hiç fark etmez. Onlardan bir kısmını masanızın orta bölümünde dağınık fakat simetrik duracak şekilde yerleştirin. İsterseniz beyaz ve kar arasındaki mükemmel uyumu biraz daha arttırmak için pamuklarla süslemeye ufak dokunuşlar da yapabilirsiniz. 

      3. Evdekilerle Ağacı Süsle

Bu diğerlerinden biraz daha iddialı bir konu, baştan belirtmekte fayda var. Zira bu başlık altında önerebileceğim her şey tek bir soruyu cevaplamakla başlıyor. Eve gelen hediyelerdeki süslemeleri, kağıtları, kutuları atar mısınız yoksa biriktirir misiniz? Çünkü eğer atan gruba dahilseniz muhtemelen biz diğer grup üyelerinin evinde normalde bulunacak pek çok şey sizde olmayacaktır. Bu durum da evdekilerle ağacı süslemenize baştan engel olacaktır. Darılmaca gücenmece yok. Bütün yıl biriktirseniz her şey çok daha güzel olabilirdi.

Bu süslemeyi en temelde üç malzemeyi dönüştürerek yapabiliyoruz. Kutuları hediye paketlerine, kurdeleleri fiyonk süslemelerine ve kuru çiçekleri ağaç tepesi süslerine çevirerek sıfır masraf ile ağacı komple kaplayabiliriz.

Kutudan hediye paketine giden yolda ihtiyacımız olanlar sakladığınız hediye paketleri, doldurma malzemeleri, kutular (boy boy) ve süsleri. Ağaca asacağınız hediye paketleri için olabildiğince küçük kutuları tercih edip içlerini boş bırakmaya özen gösterin. Dalların kutuları taşıyacağından emin olun. Kutular yerine hediye gelen küçük takı poşetlerini, keselerini de kullanabilirsiniz. Üstlerine birer fiyonk koyup içlerinden en uygun renklerde olanları kullanın. Evinizle çok uyumlu olmadığı takdirde, pembe gibi başka özel günlere gönderme yapan renkleri dışarıda bırakın.

Eve gelen hediyelerden ya da çikolata kutularından biriktirdiğiniz uzun kurdeleleri eşit parçalara bölüp birer fiyonk haline getirin. Sonra mutfakta özellikle de paketli ekmeklerden ya da eriştelerden çıkan ufak tel parçalarını toparlayın. Fiyongun orta noktasındaki düğüm alanının arkasındaki noktadan bu teli geçirin ve tel yardımıyla ağaçta istediğin yerlere rahatlıkla tutturun.

Son olarak eve gelen ya da sizin aldığınız kuru çiçekleri gözden geçirin. İçlerindeki yeşil renkli doldurma çalılarını, evdeki yılbaşı dekorasyonuna uygun renkli çiçekleri ayırın. Eğer evde silikon tabancanız varsa bunun yardımıyla, yoksa da japon yapıştırıcılar ya da yine teller/ipler yardımıyla çiçekleri isterseniz çelenk isterseniz de küçük buketler haline getirin. Her ikisini de ağacı süslemek için kullanabileceğiniz gibi, evin kapı eşiklerinden asabilir ya da kapı kollarına tutturabilirsiniz.